ساعت کاری: 9 الی 19 - جمعه ها تعطیل

ریمپ
خودرو خود را ریمپ کنید

دکتر ریمپ

ریمپ پروتون ویرا

ریمپ پروتون ویرا

در این مقاله از سری مقالات پروتون امروز به خودرو پروتون ویرا از لحاظ فنی و مزایا و معایب آن میپردازیم. این خودرو هم مانند خودرو های دیگر بنا به شرایط تولید هر کشور ساخته شده که با شرایط بنزین و آب و هوایی و جاده ای ایران آپدیت نیست. ما با انجام ریمپ این خودرو توانسته ایم معایب هایی که راننده و دارندگان این خودرو که از آن ناراضی هستند را رفع کنیم.

معرفی پروتون ویرا

خودروی ویرا ساخت شرکت پروتون مالزی است که با موتور و گیربکس میتسوبیشی ژاپن تولید شده است. این اتومبیل بی‌دردسر و کم‌خرجی از لحاظ تعویض قطعه به حساب می آید که از نظر بدنه محکم و هندلینگ و پایداری خودرو در سطح قابل قبولی قرار دارد. تولید آن در سال ۱۹۹۴ روی پلت فرم میتسوبیشی لنسر آغاز شد. علاوه بر استفاده از پلت فرم لنسر، گیرباکس و پیشرانه ویرا نیز با لنسر دهه ۹۰ مشترک است.

عرضه این خودرو در 60 کشور بوده است. در سال‌های تولیدش توانست به عنوان یکی از ۵ خودرو برتر انگلستان باشد. تولید ویرا در ایران از سال ۱۳۸۳ به وسیله زاگرس خودرو آغاز شده. و تا اواخر سال ۸۸ هم با تعداد محدودتری نسبت به قبل ادامه پیدا کرد.

مشخصات فنی پروتون ویرا

پیشرانه این خودرو از میتسوبیشی لنسر ساخته شد. حداکثر توان خروجی این موتور به 90 اسب بخار با احتساب 6000 دور در دقیقه می‌رسد و حداکثر گشتاور خروجی آن نیز تقریباُ 126 نیوتن‌متر با احتساب 3000 دور در دقیقه قرار دارد. موتور به کار رفته در خودروی پروتون ویرا یک موتور 4 سیلندر و 12 سوپاپ محسوب می‌شود که از گنجایشی برابر با 1498 سی‌سی برخوردار است.

به طور کل این خودروی سواری در قالب دو مدل معمولی و هاچ‌بک به بازار عرضه شد که مدل معمولی آن سه تیپ GL، GLi و Xli را دارا می باشد و مدل هاچ‌بک نیز در دو تیپ GLi و Xli است.

البته خودروی پروتون ویرا در زمان عرضه علاوه بر نسخه‌های مبتنی بر موتور 1.5 لیتری 12 سوپاپ، در قالب نسخه‌های مبتنی بر موتور 1.6 لیتری 16 سوپاپ نیز به بازار آمد.

همچنین لوازم و قطعات جانبی اش هم به دلیل تولید محدودتر، به فراوانی ریو نیست. یکی دیگر از مهمترین ویژگی های منفی ویرا نسبت به ریو، بازار خرید و فروش به شدت ضعیف است. سیستم تعلیق ویرا در جلو از نوع مستقل و در عقب از نوع مولتی لینک است. خشکی سواری در هر دو خودرو تقریبا به یک اندازه است. اما رانندگی نرم تر و استایل متفاوت رانندگی، ویرا را از ریو متمایز کرده است. مصرف سوخت ویرا از ریو بیشتر است و تعمیرات آن نسبت به ریو سخت تر و محدودتر است.

پتانسیل ریمپ پروتون ویرا

·        بهبود حرکت اولیه خودرو

·        سازگاری خودرو با بنزین داخلی

·        کاهش مصرف سوخت

·        رفع کپ پدال گاز

·        افزایش شتاب و توان خودرو تا 10%

·        افزایش گشتاور تا 15%

در مجموعه دکتر ریمپ این فرایند با علم مناسب و تجربه و تخصص بالا در این خصوص و بدون باز کردن ایسیو انجام میشود از انجام این کار توسط خود مشتری تست شده و در صورت رضایت کامل وجه دریافت شده و با ضمانت 2 ساله کتبی به مشتری تحویل داده میشود.

ایسیو این خودرو زیمنس VDOمی باشد،که تیم تخصصی تیونینگ دکتر ریمپ با مهارت بالا در این خصوص توانسته است، بهترین تغییرات و راندامان خوبی را از طریق ریمپ خودرو به دست بیاورد.