ساعت کاری: 9 الی 19 - جمعه ها تعطیل

ریمپ
خودرو خود را ریمپ کنید

دکتر ریمپ

کاتاف

کاتاف

تغییر صدای موتور که خیلی ها به آن علاقه زیادی نشان میدهند با انجام کاتاف رگباری صورت میگیرد. این کار در واقع سوپاپ ورودی موتور بسته شده و برای چند لحظه ورود هوا به داخل پیستون قطع میوشد که باعث ایجاد همان صدا شده است. در ادامه این مقاله به طور کامل و دقیق کاتاف را توضیح میدهیم. این کار با ریمپ قابل اجراء می باشد.

کاتاف رگباری چیست؟

در اتومبیل‌های مدرن امروزی زمانی که دور موتور خودرو به شدت بالا می‌رود و می‌خواهد از محدوده قرمز رنگ روی صفحه مربوطه گذر کند، برای چند لحظه سوخت رسانی به موتور قطع می‌شود و جرقه‌ای در زیر پیستون‌ها شکل نمی‌گیرد و پس از آن دوباره سوخت رسانی شروع می‌شود تا خودرو بتواند به دور موتور بالاتر برسد ایسیو خودرو دستور قطع رسیدن سوخت به محفظه احتراق را می‌دهد و یا عمل جرقه زنی انجام نشود. این نوسان تا زمانی که راننده پای خود را از روی پدال گاز بر ندارد، ادامه پیدا می‌کند. به این اتفاق در اصطلاح کات اف زدن خودرو گفته می‌شود.

مهندسان خودرو سازی در خودروهای مسابقه‌ای مدرن توانسته اند، که بازه زمانی کات آف را به حداقل برسانند تا راننده بتواند در سریع‌ترین زمان ممکن به دور موتور بالا برسد.

در صورتی که دور موتور بالا به اتومبیل شما آسیب بزند باید از طریق روش‌های برنامه دهی که توسط ایسیو خودرو انجام می‌شود. به این شکل جلوی رسیدن دور موتور اتومبیل به ۹۰۰۰ و بیشتر از آن گرفته می‌شود. این کار را با روش ریمپ با روش‌هایی که گفته شد برای خودروی شما انجام می‌دهند و از سپردن کار به افراد غیر متخصص جلوگیری کنید.

انواع کاتاف خودرو

·       Hard limited

در این روش وقتی شما به میزان دور موتور مورد نظر میرسید به صورت غیر منتظره پاشش تمام انژگتور قطع میشود و جرقه صورت نمیگیرد. در این روش دور موتور افت کرده و حتی به 500 RPM نیز برگشت داشته میشود. البته بسته به نوع ایسیو دارد که مقدار آن متفاوت خواهد بود.

·       Hard limited

در این روش ایسیوی خودرو شما مقدار سوخت و زمانبندی جرقه را به گونه ای تغییر می دهد، که دور موتور خودرو را به محدوده کات اف نزدیک شده و میتواند کار کند، نه تنها هیچ وقت پاشش و جرقه قطع نمیشود. بلکه با سازمان دهی آنها از بالا رفتن دور موتور جلوگیری میشود.

به همین دلیل در حال حاضر تنها اتومبیل‌های مسابقه‌ای یا تیونینگ شده می‌توانند به دور موتوری بیشتر از ۹۰۰۰ دور دقیقه برسند.

خروج ناگهانی گاز‌ها باعث بوجود آمدن صدایی می‌شود که در تیونینگ خودرو به صدای کات آف معروف است. البته کات آف کردن بی ضرر نبوده و به موتور اتومبیل شما فشار زیادی وارد می‌کند؛ از همین رو کات آف کردن بی‌مورد و بی‌دلیل هیچگاه پیشنهاد نمی‌شود.

در ریمپ 206 ایسیو بوش می توان نوسانات کاتاف را سریع تر از قبل کرد.