ساعت کاری: 9 الی 19 - جمعه ها تعطیل

ریمپ
خودرو خود را ریمپ کنید

دکتر ریمپ

بک فایر

بک فایر

همانطور که از اسم این پدیده جذاب در بین دوستاران خودرو سوار و تیونینگ کار ها بسیار شنیده میشود،ولی با این اوصاف موضوع خیلی کم توجه است. امروز در این مقاله به این موضوع بسیار جنجال بر انگیز و هیجانی خواهیم پرداخت و خاطر نشان خواهیم شد که با ریمپ آیا میتوان بک فایر برای خودرو ایجاد کرد یا خیر؟ در ادامه بک فایر را به طور کامل توضح خواهیم داد، با ما همراه باشید.

بک فایر چیست؟

بک‌‌فایر آتشی است که از دهانه اگزوز همراه با تولید صدایی که ناشی از انفجار درون لوله اگزوز و خارج‌شدن آتش است. تشکیل بک فایر ریشه در آتش گرفتن سوخت و هیدروکربن‌های نسوخته درون مسیر لوله اگزوز است که این مسیر از حد مشخصی کوتاهتر باشد. در این صورت این آتشی که درون اگزوز شکل گرفته به بیرون آن شعله می کشد.

این اتفاق که در بیرون از محفظه احتراق رخ می‌دهد، به خاطر برهم خوردن نسبت هوا و سوخت بوده که معمولا در اثر برهم‌خوردن این نسبت است. که انفجار درون سیلندر رخ نمیدهد و در کل misfire رخ داده، یعنی حجم نسوخته ای از ها و سوخت.

بک فایر به جای اینکه در مسیر خروج دود ایجاد بشه، در مسیر ورود هوا و سوخت نیز اتفاق بیفتد که معمولا این شکل بک‌فایر که درون کاربراتور و یا فیلتر هوا پیش می‌آید، ناشی از تایم نبودن زمان جرقه‌زنی است که باعث خواهد شد در لحظه‌ای که سوخت در حال ورود به سیلندر است و سوپاپ هوا هنوز بسته نشده، جرقه‌زده شده و سوخت درون سیلندر به همراه سوختی که در حال ورود به سیلندر‌هاست، منفجر شود.

علت عمده به وجود آمدن بک فایر ئر موتور خودرو:

این مثال را در نظر بگیرید، که اگر جرقه شمع ضعیف باشد و سوخت نتواند به آن حدی که نیاز دارد مشتعل شود و یا در میزان نسبت سوخت و هوا تغییر ایجاد شود بک فایر ایجاد میشود.

بهتر است اکنون که بقدر کافی از اصلاح نسبت سوخت هوا استفاده شد، مقدار عددی آن را نیز در همین جا مطرح کنیم: برای یک خودروی احتراق داخلی یا درون سوز، ۱۴ تا ۱۵ واحد هوا باید با یک واحد سوخت ترکیب شود.

یعنی به ازای به عنوان مثال یک لیتر سوخت، ۱۵ لیتر هوا خواهیم داشت.یک پیشرانه با توجه به زمان بندی خود در این ترکیب سوخت هوا، در بهترین شرایط کاری خود قرار دارد.

در نظر داشته باشید که خودرو می‌تواند از نسبت 8 به 1 تا نزدیک به 19 به 1نیز روشن بماند، اما همانطور که می توانید حدس بزنید، در این حالت کارکرد موتور خودرو، نادرست پیش خواهد رفت.

ایجاد بک فایر با ریمپ ایسیو

برای ایجاد کردن بک فایر بر روی خودرو های شرط هایی زیادی مورد اشاره است مانند این که خودرو کاتالیست نداشته باشد و منبع آننیز اسپرت و یا هدرز داشته یاشد.

با ریمپ میتوانیم برگشت گاز را عقب انداخته و پاشش سوخت را زیادتر کنیم. با این کار جرقه و احتراق به سمت اگزوز سوق پیدا می کند و باعث ایجاد بک فایر می شود.

از دیگر مزایای ریمپ علاوه بر ایجاد بک فایر بر روی خودرو های تیونینگ شده میتوان به گزینه های زیر اشاره کرد:

·        کاهش مصرف سوخت

·        افزایش توان و کشش خودرو

·        افزایش قدرت و گشتاور موتور خودرو

·        رفع کپ دریچه گاز

·        بهبود کپ اولیه

·        رفع ناک خودرو

برای انجام این فرایند میتوانید با دکتر ریمپ در تماس باشید. تیم ما همواره در خدمت شما مشتریان عزیز می باشد.