ساعت کاری: 9 الی 19 - جمعه ها تعطیل

ریمپ
خودرو خود را ریمپ کنید

دکتر ریمپ

توربو

توربو

امروزه با رشد تکنولوژی با تولید موتورهای توربو شارژ باعث رقابت بین شرکت های خودرو سازی شده است.   موتور های توربو به شما این اجازه را خواهد داد که حجم موتور را کم و توان آن را زیاد کند. در ادامه این مقاله خواهیم گفت که موتور های توربو شارژ به طور کلی به چه معناست. و ریمپ بر روی این نوع موتور ها چه تغییراتی ایجاد خواهد کرد. همواره با ما تیم تیونینگ ما همراه باشید.

توربو شارژر چیست و چگونه کار میکند؟

توربو شارژر توسط آلفرد بوچی (سوئیسی) که مهندس مکانیک کمپای دیزل بود این طرح را دز سال 1905 به ثبت و اختراع شد و مورد استفاده قرار گرفت. این سازه به این منظور توربینی ساخته شد تا انرژی حاصل از خروج دود از اگزوز را به صورت بهینه مورد استفاده قرار دهد. این سازه به محل گازهای خروجی اگزوز متصل می‌شد و میزان تراکم هوای قابل اشتعال درون سیلندر را بیشتر می‌کرد. به‌عبارت ساده‌تر توربوشارژر کمپرسوری بود که هوای فشرده را به درون سیلندرها می‌فشرد.

 این وسیله از دو توربین متصل به هم توسط یک شفت ساخته شده‌است. یک توربین مستقیماً متصل به منیفولد دود است و توربین دیگری به وسیله لوله رابط به منیفولد هوا متصل است. چون هوای ایجاد شده بشدت داغ می‌شود. قبل از ورود به سیلندر جهت احتراق٬در اثر ترکیب با بنزین پای یک توربو شارژ برقی یا یک سوپر شارژ دیگر را نیز به وسط می‌کشند.

 بدین صورت که، این توربو شارژ و سوپر شارژ در دور موتور پایین مورد استفاده قرار می‌گیرند و دو توربو شارژ دیگر، هر دو هم‌زمان در دورموتور بالا با قدرت هرچه تمام تر به یاری موتور خودرو آمده و نیروی زیادی تولید می‌کنند.

البته توربو شارژر چون ازخروجی موتور نیرو می‌گیرد پس در نتیجه خود مانعی در برابر خروج دود خروجی می‌شود بدین منظور برای خارج شدن هرچه بهتر دود از هدرز دود استفاده می‌کنند. هدرز متشکل از چند لوله با ابعاد و آلیاژ خاص است که بر روی منیفولد دود نصب می‌شود. لازم است ذکر شود که قطعات تشکیل دهنده موتورهای دارای توربو شارژر شامل پیستون٬شاتون٫میل لنگ، ترموستات و.. دارای آلیاژ (مقاوم) متفاوتی می‌باشند.

چه کار کنیم طول عمر خودرو های توربو شارژر افزایش دهیم؟

·        بعد از مدت طولانی رانندگی به طور ناگهانی ماشین را خاموش نکنیم.

·        بلافاصله بعد از روشن کردن خودرو، با موتور سرد حرکت نکنید.

·        با دنده سنگین و دور موتور رانندگی نکنید.

·        از سوخت بی کیفیت با اکتان پایین استفاده نکنید.

·        در پیچ جاده ها پدال گاز  را فشار ندهید.

افزایش بوست توربو با ریمپ خودرو

همانطور که در مقالات ریمپ چیست به طور کلی این فرایند توضیح دادیم و از مزایا و معایب آن گفته ایم. اما این فرایند به جز افرایش توربو خودرو دنا و هایما اس7 که با موتور توربو روانه بازار شده اند.  این خودرو ها جداولی دارند که میتوان با دسرسی به آنها میزان فشار توربو را تغییر داد و فشار اعمالی توربو به موتور را کنترل کرد. تیم ما میتوان این خودرو ها را با این فرایند تنظیم کند که به موتور آسیب نزند.