ساعت کاری: 9 الی 19 - جمعه ها تعطیل

ریمپ
خودرو خود را ریمپ کنید

دکتر ریمپ

افزایش عمر باتری خودرو

افزایش عمر باتری خودرو

امروز در این مقاله از یکی از اساسی ترین اجزای یک خودرو که سیستم برق را به عهده دارد توضیح خواهیم داد. در ادامه خواهیم گفت که از باتری خودرو چگونه مراقبت کنیم که عمر طولانی داشته باشد. همانطور که در مقالات قبل گفته ایم تیم تخصصی ما با انجام ریمپ و تعمیرات خودور های ایرانی و خارجی توانسته است چندین سال در این خصوص افتخارات زیادی به دست بیاورد. در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

در کل دو نوع باتری برای خودروها وجود دارد. اولین ی باتری‌های اسیدی قدیمی هستند که به وسیله پیچ‌هایی که روی باتری وجود دارد می‌توان به خانه‌های باتری دسترسی داشت و باتری را میتوان شارژ کرد. دسته دیگر باتری های اتمی هستند که به واسطه کیفیت و کاربری راحت آن‌ها امروزه به‌مراتب از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند.

عمر متوسط باتری‌های سربی اسیدی در شرایط معمولی حدود 3 تا 5 سال است، اما اگر از باتری خودرو به خوبی مراقبت نکنید عمر آن به 2 تا 4 می‌رسد و توان باتری به مرور زمان کاهش پیدا می‌کند یا به اصطلاح خالی می‌شود. به همین دلیل بهتر است برای افزایش عمر باتری خودرو نکات ساده‌ای رو رعایت کنید تا هزینه‌های تعویض باتری برای مالک خودرو کاهش پیدا کند.

برای افزایش عمر باتری روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه به این موضوع میپردازیم.

·        تمیز کردن باتری

معمولا اطراف قطب‌ها و روی بست سیم باتری خوردگی‌های به رنگ سفید یا سبز به وجود می‌آید که در اصطلاح از آن تحت عنوان سولفاته شدن نام برده می‌شود. این خوردگی‌های سفید رنگ هرچه زودتردر صورت مشاهده آنها را به وسیله یک برس سیمی یا سمباده نرم تمیز کنید.

. در بازار محلول‌های تمیزکننده‌ای نیز برای تمیز کردن باتری خودرو وجود دارد، اما شما می‌توانید یک محلول ساده با آب و جوش شیرین و با نسبت 50 به 50 بسازید. هر زمانی که با این محلول خوردگی‌ها را شستید، پس از آن با مقداری آب سطح تمیز شده را شستشو داده و با یک پارچه آن را خشک کنید. حتی می‌توانید با آغشته کردن وازلین به قسمت بالای قطب‌ها از خوردگی‌های آینده جلوگیری کنید. پس از این کار اگر خودرو را روشن کنید شاهد برق‌رسانی بهتر خودرو خواهید بود.

·        پرهیز از خاموش بودن زیاد خودرو

اگر خودرو برای مدت طولانی خاموش بماند، شارژ باتری حتی اگر کاملا پر هم ‌باشد، در طول زمان کاهش یافته است. و لایه‌های صفحات سربی به‌تدریج کارایی خود را جهت حفظ شارژ باتری در همکاری با الکترونیک، از دست خواهند داد. چراکه با خاموش بودن خودرو، موتور غیرفعال بوده و دینام‌ها نمی‌توانند باتری را شارژ کنند. بنابراین اگر باتری به مدت طولانی از سوی دینام شارژ نشود، عمر آن خیلی زودتر از موعد کاهش یافته و نیاز به تعویض پیدا خواهد کرد.

·        خاموش بودن لوازم برقی خودرو

دینام‌ها در زمانی که خودرو روشن باشد، به کمک موتور خودرو فعال شده و باتری خودرو را شارژ می‌کنند، اما در زمانی که موتور خاموش است،‌ لوازم برقی خودرو برق مورد نیاز خود را به صورت مستقیم از باتری تامین می‌کنند که به تدریج باعث خالی شدن باتری می‌شود.، در این زمان اگر شما از یک وسیله برقی اتومبیل نظیر سیستم پخش، چراغ‌ها و … استفاده کنید، انرژی مورد نیاز به طور مستقیم از سوی باتری تامین خواهد شد و این مورد ممکن است به خالی شدن شارژ باتری منجر شود. همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، خالی شدن شارژ باتری نیز کاهش طول عمر آن را در پی خواهد داشت.

·        پرهیز و دوری از سرما و گرمای شدید

بهترین دما برای باتری‌های سربی خودرو بین ۱۹ تا ۳۲ درجه سانتیگراد است. گرمای بسیار شدید می‌تواند واکنش‌های شیمیایی بین الکترولیت و صفحات سربی را افزایش داده و طول عمر باتری خودرو را به نسبت کاهش دهند.

در واقع روکش‌های عایق‌بندی می‌تواند باتری خودرو را در زمستان گرم نگه دارند و در تابستان نیز آن را خنک کنند. این روکش‌ها عایق‌بندی در برابر گرما و اسید مقاوم بوده و باعث می‌شوند هوا به خوبی از آن‌ها بگذرد. در هنگام خرید باتری سعی کنید مدل سایز کوچک آن‌ها را انتخاب کنید تا بتوان دور آن‌ها را با روکش عایق‌بندی کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد عمر باتری کوچک با عایق‌بندی بیشتر از باتری‌ها بزرگ است.

·        بستن صحیح بست باتری

·        عملکرد صحیح موتور

·        استارت زدن کمتر

ریمپ چیست؟

به تنطیماتی نرم افزاری میگویند که به جای نرم افزار موجود روی  ایسیو خودرو قرار می گیرد. خودرو را برای رسیدن به حداکثر راندمان آماده می کند. مپ ایسیو به طور کامل موتور خودرو را تحت کنترل دارد و وقتی ریمپ ایسیو جایگزین آن شود تاثیرات بسیار چشمگیر و محسوسی در شتاب، مصرف سوخت، ناک و . . . ایجاد خواهد شد.

شما برای انجام ریمپ خوردو و خدمات خودرویی با تیم ما در تماس باشید.

تمامی کارها با 2 سال ضمانت کتبی در احتیار مشتری قرار میدهیم.