ساعت کاری: 9 الی 19 - جمعه ها تعطیل

ریمپ
خودرو خود را ریمپ کنید

دکتر ریمپ

علت کاهش قدرت موتور خودرو و رفع آن با ریمپ

علت کاهش قدرت موتور خودرو و رفع آن با ریمپ

در این مقاله از دکتر ریمپ به کاهش قدرت موتور خودرو که یکی از مشکلات دارندگان خودرو می باشد توضیح خواهیم داد. کاشه قدرت خودرو معمولا بعد از استفاده بلند مدت اتفاق می افتد. در ادامه خواهیم گفت که دلایل به وجود آمدن این مشکل چیست و با بر طرف کردن آنها خرابی خودرو شما هم رفع خواهد شد. همانطور که در مقالات قبل از ریمپ و مزایای آن گفته ایم، با این فرایند میتوانیم شتاب خودرو را افزایش دهیم.

همانطور که می دانید موتورهای درون سوز برای تولید نیرو نیازمند چهار پارامتر هوا، سوخت، تراکم (فشرده سازی) و جرقه زنی هستند.

مراحل چهارگانه فوق از آن جهت در این مطلب آمده است که اختلال در هر یک از این مراحل بی‌شک باعث اختلال در عملکرد موتور و کاهش راندمان آن خواهد شد و یکی از جاهایی که این کاهش اثر خود را نشان می‌دهد شتاب خودرو است.

کی از دلایلی که میوانید در هنگام رانندگی تجربه خوبی را به راننده القا کند شتاب بالای خودرو است. ولی بر عکس آن میتواند شتاب پایین خودرو تجربه رانندگی را برای راننده بیار کم کند.

اصلی ترین دلیلی کاهش شتاب خودرو فرسوده شدن قطعات موتور در قسمت های مختلف می باشد. در ادامه به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

·        کثیف بودن فیلتر هوا

فیلتر هوا یکی از ارکان اصلی سیستم تنفسی خودرو بوده و قطع به یقین یکی از تجهیزاتی است که صحت عملکرد آن لازمه ( نه شرط کافی) عملکرد مناسب موتور است. اگر این قطعه پر از ذرات گرد و غبار شود، در فرایند تنفس موتور اختلال ایجاد شده و برای دستیابی به هوای بیشتر موتور به تکاپو می افتد. بنابراین اگر احساس کردید موتور اتومبیلتان چندان سرحال نیست، می توانید در گام اول فیلتر هوا را کنترل کنید.

·        مسدود شدن مبدل کاتالیست

مبدل کاتالیست یکی از اجزایی است که در مسیر گازهای خروجی قرار داشته و این احتمال وجود دارد که به مرور به دلیل جمع شدن ذرات و جرم، سدی در مسیر خروجی گازها ایجاد کند. حال اگر کاتالیست کثیف، مسدود یا خراب شده باشد مانع از خروج گازهای تولیدی چه سمی و چه غیر سمی شده و به عبارتی تنفس خودرو مختل شده که این موضوع نیز باعث کاهش راندمان موتور شده و خود را در کاهش شتاب خودرو نشان خواهد داد.

·        خرابی پمپ بنزین

پمپ بنزین دیگر قطعه ای است که نقشی کلیدی در سوخت رسانی ایفا می کند. همانند بیشتر قطعات، پمپ بنزین نیز در بلند مدت دچار فرسودگی شده و در برخی مواقع نمی تواند سوخت مورد نیاز موتور را به خوبی تامین کند. در صورت خرابی پمپ بنزین، سوخت کافی به موتور نرسیده و در نتیجه موتور بازدهی لازم را نخواهد داشت. این موضوع مخصوصا در دورهای بالا بیش از پیش خود را نشان می‌دهد.

·        خرابی انژکتور

دهانه این قطعه به مرور زمان دچار کثیفی یا گرفتگی می شود، این مساله باعث میشود که عدم تزریق کافی سوخت باعث بر هم خوردن تعادل بین سوخت و هوا شده. و در نهایت موتور از عملکرد مورد انتظار فاصله گرفته و دیگر شتاب و قدرت قبلی را نخواهد داشت.

·        خرابی سوپاپ ها

وجود رسوب بر روی سوپاپ‌ها منجر به مشکلاتی در مرحله تراکم و همچنین هوارسانی به موتور شده عملکرد آن را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این صورت،  بالا آمدن پیستون بخشی از مخلوط سوخت و هوا را به مجاری مکش یا تخلیه رانده و جرقه شمع انفجار ضعیف تری را ایجاد می کند. که افت توان موتور یکی از مهم ترین نتایج آن است.

·        خرابی رینگ پیستون ها

خرابی یا فرسودگی رینگ‌ها و پیستون‌ها باعث نشتی مخلوط سوخت و هوا به کارتر شده و در نتیجه قدرت ناشی از احتراق به شدت کاهش می‌یابد. خرابی رینگ پیستون نیازمند باز شدن کامل موتور بوده و باید هزینه و زمان نسبتا زیادی برای تعویض آن صرف شود. برای جلوگیری از خرابی رینگ پیستون، استفاده از روغن مناسب و تعویض روغن در زمان های مقرر یکی از نکاتی است که همواره باید مورد توجه قرار گیرد.

·        خرابی شمع ها

·        ناک زدن موتور

همانطور که در مقاله ریمپ پژو از مزایای این فرایند برا خودرو ها گفتیم در ادامه به طور مختصر به انها میپردازیم.

·        کاهش دمای آب

·        کاهش مصرف سوخت

·        افزایش شتاب خودرو وبالا بردن راندمان: البته افزایش شتاب و گشتاور خودرو از طریق ریمپ خودرو برای کاربری های بالای 15% تقویت توصیه نمی شود چون افزایش شتاب و گشتاور خودرو استیج2 از طریق این فرایند بیشتر برای کسانی است که در مسابقات درگ و… شرکت می کنند .

·        رفع تاخیر و کپ پدال گاز

·        برداشتن محدودیت سرعت

·        افزایش گشتاور و توان خودرو

·        بهبود تعویض دنده در دنده های اتوماتیک

شما میتوانید برای انجام خدمات خودرویی اعم از ریمپ و تعمیرات خودرو با تیم ما در ارتباط باشید تمامی کارها با ضمانت کتبی به مشتری داده میشود.