ساعت کاری: 9 الی 19 - جمعه ها تعطیل

ریمپ
خودرو خود را ریمپ کنید

دکتر ریمپ

روغن سوزی

روغن سوزی

روغن سوزی خودرو دلایل های مختلفی دارد که بیشتر هم خودرو های قدیمی و فرسوده بیشتر به روغن سوزی میوفتند. شما میتوانید دلایل و نشانه هایه آن را سریع بشناسید و آنها را به موقع رفع کنید. ما در این مقاله علت روغن سوزی خودرو ها را خواهیم گفت و شما را ببا دلایل آن آشنا خواهیم کرد. تیم تخصصی دکتر ریمپ  چندین سال تجربه در خصوص ریمپ و تیونینگ را دارد.

روغن سوزی چیست؟

روغن سوزی به پدیده‌ای در موتور ماشین می‌گویند که در پی رخ دادن آن , روغن درون موتور ماشین به همراه سوخت در سیلندر می‌سوزد و دود زیادی تولید می‌شود .

روغن موتور باید در مسیرهای مشخصی وارد شود تا از اصطکاک قطعات موتور جلوگیری کند. اگر به هر دلیلی این روغن از مدار خارج شود دو حالت پیش می‌آید یکی نشتی روغن و دیگری ورود روغن به درون محفظه احتراق سیلندر که این اتفاق روغن سوزی را به همراه دارد و سبب خارج شدن دود آبی از اگزوز خودرو می‌شود.

بنابراین با کمک رنگ دود اگزوز می‌توانید از این اتفاق آگاه شوید. روغن سوزی معمولا در خودروهای قدیمی که مسافت زیادی را طی کرده‌اند بیشتر رخ می‌دهد.

در اصل روغن سوزی به معنی سوختن روغن موتور براثر مخلوط شدن با سوخت در سیلندر است . در این حالت دود آبی از اگزوز خارج می‌شود .

تشخیص روغن سوزی در خودرو های امروزی

یکی از شایع‌ترین نشانه‌های روغن سوزی خروج دودی آبی‌رنگ از اگزوز است. پس سوختن روغن موتور در همراهی با سوخت منجر به خروج دود آبی از اگزوز می‌شود و به شما هشدار می‌دهد که عیب و ایرادی در کار است.

البته برخی از خودروهای بازار می‌توانند دود ناشی از سوختن روغن موتور را به خود جذب کنند. پس گاهی باوجود اینکه روغن سوزی در خودرو رخ می‌دهد، خبری از دود آبی اگزوز نیست. در این صورت باید نشانگر روغن (Gage) موتور را چک نمایید.

 اگر نشانگر، سطح پایین را نشان می داد احتمال وجود سوختن روغن در موتور وجود دارد. برای اطمینان بیشتر خودروی خود را در محل تمیزی پارک نمایید. پس از گذشت 8 ساعت خودرو را جابجا نمایید. اگر در زیر خودرو لکه روغن وجود نداشت احتمال روغن سوزی بسیار زیاد می باشد، ولی اگر لکه های روغن وجود داشت، موتور خودروی شما دارای نشتی یا سوراخ بوده که باید در اسرع وقت تعمیر شود.

یه جز دود و سطخ روغن نشانه های دیگری وجود دارد مانند وجود بویی ناخوشایند از سمت موتور می‌تواند علامتی باشد که به شما درباره سوختن روغن موتور هشدار می‌دهد.

البته خیلی ها این علامت را متوجه نمیشود . حرفه ای های خودرو شناس از این بو سر در آورده.

به علت زیاد شدن مرکز های مختلف تنها که با تنها گذراندن چند روز دوره ریمپ ایسیو و خرید پروگرمرهای نامعتبر و فیک شروع به فعالیت می کنند. که بدون هیچ علم و تخصص و تجربه کافی در این خصوص باعث خرابی موتور و آسیب رساندن به ایسیو خودرو مشتری میشود. قبل از انجام این کار حتما با متخصصین مشورت کرده و از تضمینی بودنش مطلع شوید.

علت روغن سوزی موتور چیست؟

·       خرابی واشر سرسیلندر

·       خوردگی کاسه نمد خودرو

·       خرابی شیر PVC

·       خرابی لاستیک گیت

·       خرابی شاتون‌ها

·       شکستگی رینگ و پیستون‌ها

·       فرسودگی جداره سیلندر و پیستون

·       موتور روغن هیدرولیک می‌سوزاند

·       موتور روغن گیربکس می‌سوزاند

·       شکستگی و خرابی یاتاقان‌ها

·       خرابی یاتاقان‌ها و شاتون‌ها

·       اصطکاک زیاد گیت سوپاپ

·        نشتی روغن از واشر سرسیلندر خودرو

·        استفاده از روغن موتوری نامناسب و بی‌کیفیت

·       خراب‌شدن یا شکستگی رینگ‌ یا رینگ‌های پیستون

·       خوردگی و ساییده‌شدن جداره سیلندر که به آن بوش سیلندر می‌گویند

·        کم‌شدن روغن موتور در دور بالای برخی از خودروها (دور بالاتر از ۳هزار در دقیقه)

راه های به موقع و پیشگیرانه روغن سوزی

تعویض به موقع روغن موتور را جدی بگیرید!

روغن موتور پس از مدتی کارکرد خود را از دست می دهد بنابراین در حالت عادی باید هر سه ماه یک‌بار ( ۵ تا ۸ هزار کارکرد) روغن موتور را تعویض کنید. روغن موتورهای سنتتیک پس از ۶ ماه و طی مسافت ۸ تا ۱۱ هزار کیلومتر نیاز به تعویض دارند.

در مرکر تیونینگ خودرویی دکتر ریمپ تمامی کارها اعم از تعمیرات موتوری و غیره  و ریمپ خودرو با ضمانت 2 ساله انجام میشود.

استفاده از روغن موتور مناسب با خودرو

کارخانه اطلاعات روغن موتور مناسب را در دفترچه راهنمای خودرو می‌نویسد. همچنین روی روغن موتورها اطلاعاتی درباره زمان گرم شدن و … نوشته شده است که باید براساس اطلاعات لازم، روغن مناسب با موتور را انتخاب کنید.

تعویض فیلتر روغن

فیلتر‌های خودرو در دسته لوازم مصرفی قرار دارند و پس از کثیف شدن باید تعویض شود. فیلتر روغن را باید بعد از هربار تعویض روغن عوض کنید.

ترموستات را باز نکنید!

ترموستات را باز نکنید. این وسیله به‌طور خودکار دمای موتور را تنظیم می‌کند. اگر آن را باز کنید، تنظیمات دما به‌هم می‌خورد و سطح روغن موتور هم دست‌کاری می‌شود

عدم شست و شوی موتور با گازوئیل

موتور خودرو را با موادی مانند گازوئیل شست‌وشو ندهید. این کار اصلا توصیه نمی‌شود و می‌تواند مشکلات متعددی برای‌تان به وجود بیاورد. برای موتورشویی به سراغ اسپری‌های تمیزکننده بروید.

مکمل‌های جلوگیری از روغن سوزی

مکمل‌هایی برای پیشگیری از روغن سوزی در بازار موجود است که با کمک آن می‌توان از این اتفاق جلوگیری کرد.

بررسی سطح روغن

میزان روغن موجود در مخزن را می‌توانید با گیج مخصوص اندازه‌گیری کنید. اگر روغن موتور به صورت غیرعادی کم شده باشد به یک تعمیرکار مراجعه کنید.

روغن سوزی را جدی بگیرید

روغن موتور از فرسودگی و اصطکاک قطعات موتور جلوگیری می‌کند. اگر سطح روغن به طور مستمر کم شود و به آن روغن اضافه کنید، مسئله روغن سوزی حل نمی‌شود. این مشکل به محیط زیست آسیب وارد می‌کند و سبب کاهش قدرت و بازدهی موتور می شود. همچنین دود حاصل از روغن سوزی سبب از بین رفتن مبدل کاتالیست می‌شود که نقش فیلتر دودها را به عهده دارد و در نتیجه آلایندگی‌ خودرو افزایش پیدا می‌کند بنابراین برای سلامت خودرو و محیط زیست از کنار روغن سوزی خودرو به سادگی عبور نکنید.

ریمپ چیست؟

به تغییرات نرم افزاری خودرو ریمپ می گویند که این تغییرات شامل جداول سوخت، جرقه، گشتاور، لیمیتر ها و سنسورها می شود.

مزایای ریمپ پراید    

·          افزایش توان تا 7 اسب بخار و گشتاور تا 10 نیوتن متر

·          افزایش کاتاف به اندازه دلخواه مشتری، ولی نکته قابل ذکر این است که افزایش کاتاف بدون افزایش راندمان حجمی هیچ تاثیری در توان موتور ندارد.

·        افزایش شتاب و سرعت و حذف کپ اولیه و ثانویه

·        از بین بردن کامل ناک و استارت سرد موتور

·        حذف سنسور اکسیژن دوم

·        بهتر شدن کشش و توان موتور مخصوصا در سر بالایی ها و هنگام روشن بودن کولر

·        بهینه شودن مصرف سوخت

·        از بین بردن کامل دریچه گاز

·        اصلاح دمای فن

·        ایجاد کاتاف رگباری