ساعت کاری: 9 الی 19 - جمعه ها تعطیل

ریمپ
خودرو خود را ریمپ کنید

دکتر ریمپ

بنزین سوپر بزنیم یا معمولی؟

بنزین سوپر بزنیم یا معمولی؟

بیشترکسانی که از خودرو استفاده میکنند با واژه بنزین سوپر و معمولی آشنا هستند. برای بسیاری سوال پیش می آید که بنزین سوپر خوب است یا معمولی که در ادامه این مقاله با این دو نوع بنزین شما را بیشتر آشنا خواهیم کرد. برای انجام تعویض فیلتر بنزین خودرو و خدمات خودرویی و ریمپ میتوانید با ما در تماس باشید.

بنزین سوپر چیست؟

هرچقدر اکتان موجود در بنزین بالا باشد بنزین سریعتر سوخته و احتراق کاملتر انجام می‌گیرد .

هر چقدر بنزین دارای اکتان پایین‌تری باشد , دیرتر سوخته و باعث ایجاد مشکلاتی چون خام‌سوزی و رسوب در موتور ماشین می‌شود . این همان بنزین بی‌کیفیت است که بنزین معمولی نامیده می‌شود .

پس اگر بخواهیم یکی از مهمترین تفاوت‌های بنزین سوپر با معمولی را بررسی کنیم باید بگوییم بهترین ملاک اندازه‌گیری کیفیت , ” اکتان ” است .

با این توجیه که چون بنزین سوپر اکتان بالاتری دارد، پس حتما برای موتور هم مفید بوده و با کیفیت تر از سوخت معمولی است. در صورتی که به طور کلی نمی توان چنین نتیجه ای گرفت. عدد اکتان بنزین های معمولی بین 87 تا 89 است و بنزین سوپر دارای اکتا 91 تا 93 می باشد.

خودروی من در یک شهر گرمسیری قرار دارد ، آیا می توانید 15 درجه دمای فن را کم کنید؟

بله قادر هستیم اما توصیه نمی کنیم زیرا در درازمدت بر روی عملکرد موتور تاثیر منفی می گذارد و موجب دوده گرفتن اتاق احتراق می شود، پیشنهاد می شود پس از ریمپ از ترموستات با درجه حرارت پایینتر (مثلاً 83 یا 75درجه)  استفاده کنید.

بنزین معمولی چیست؟

بنزین معمولی همان سوختی است که اکثر خودروها در ایران از آن استفاده می‌کنند . اکتان بسیار پایین‌تری دارد و دارای کیفیت معمولی و رو به پایین است .

برای اولین بار در خلال جنگ جهانی اول شخصی به نام میجلی کشف کرد که با افزودن سرب به بنزین می توان اکتان آن را بالا برد. 

بنزین معمولی سال های پیش از اختراع موتورهای درون سوز کشف شده بود و از آن برای کشتن شپش و آفت ها استفاده می شد. در آن زمان کلمه پترول یک نام تجاری بوده و این روش آفت کشی بعلت خطر شعله ورشدن و خطر ایجاد حساسیت پوستی برای مدت طولانی استقبال نشد.

بنزین معمولی نسبت به بنزین سوپر آلودگی بیشتری ایجاد می‌کند . در موتور رسوب کرده و خام‌سوزی ایجاد می‌کند. بهتر است بنزین ماشین خود را از این نوع انتخاب نکنید .

آیا فرایند ریمپ خودرو برگشت پذیر است؟ 

اگر منظور شما از برگشت پذیر، این باشد که با دیاگ یا برداشتن سرباتری این اتفاق بیفتد باید بگوییم. خیر اینگونه نیست، تنها با فرایند دانلود برنامه ریمپ شده از بین می رود.

آیا با ریمپ گارانتی خودرو باطل می شود؟

خیر ، ریمپ علائم بیرونی ندارد که بتوان فهمید و آن را همچون بهانه ای مثل نصب دزدگیر غیراستاندارد، موجب ابطال گارانتی خودرو دانست. اما پیشنهاد می کنیم در حین مراجعه به نمایندگی از بیان آن خودداری کنید تا آنها بهانه ای برای اینکار نداشته باشند. جالب است بدانید از طریق دیاگ هم قابل تشخیص نخواهد بود.

مزایا و معایب بنزین معمولی:

مزایا :

قیمت پایین‌تر نسبت به بنزین سوپر در طول یک سال استفاده

در دسترس‌تر بودن این سوخت در جاده‌ها و راه‌ها

معایب :

ایجاد رسوب در پیستون‌ها

ایحاد خرابی در شمع‌ها

ایجاد خام‌سوزی

ایجاد روغن‌سوزی ( با خرابی موتور و سیلندرها )

ایجاد پوسیدگی در سوپاپ‌ها

آلودگی بیشتر نسبت به بنزین سوپر

مزایا و معایب بنزین سوپر:

مزایا : عدم ایجاد خام‌سوزی

تمیزی موتور و سیلندرها در حین کار

عدم خرابی در شمع‌ها

عدم ایجاد خرابی در انژکتور

عدم رسوبگیری در سیلندر موتور

اضافه شدن عمر قطعات

معایب :

در دسترس نبودن در راه‌ها و خیلی از شهرستان‌ها

هزینه بالاتر نسبت به بنزین معمولی در طول یک سال استفاده

از چه بنزینی برای خودرو خود استفاده کنیم؟

نزین های سوپر دارای برخی افزودنی های اضافی هستند که بطورکلی در عملکرد خودرو تفاوت چندانی ایجاد نمی کند، مگر اینکه خودرو نیازمند سوخت با اکتان بالاتری باشد.

چه سوختی مناسب خودرواست؟

همچنین بنزین سوپر قدرت خودروی شما را افزایش نمی دهد، فقط به دلیل قدرت سوخت بیشتر، گاها در شتاب گیری اولیه شاهد کمی تغییر هستیم. افزودنی هایی که در بنزین سوپر وجود دارد باعث می شود تا رسوبات کربنی انژکتورها تمیز شوند و به مرور زمان عملکرد خودرو را بهبود می بخشند.

در نهایت برای پاسخ به استفاده کردن و یا نکردن از بنزین سوپر هم باید چنین گفت که اگر خودروی لوکس یا اسپرت دارید، توصیه به استفاده همیشگی از بنزین سوپر است. در غیر این صورت اگر از بنزین معمولی هم استفاده کنید شاهد تفاوت چشمگیری در خودرو نخواهید بود.

بیشترین تفاوت استفاده از بنزین معمولی و سوپر در کاهش جزئی عملکرد و افزایش ناچیز مصرف سوخت است.

در خودروهای با موتور توربو به علت نسبت تراکم‌های متغیر و بالا در شتاب گیری اکیداً استفاده از بنزین سوپر توصیه می‌گردد. البته کیفیت بنزین داخلی بسیار محل بحث است و برخی از کارشناسان بر این باورند که به دلیل کیفیت پایین بنزین داخل، همواره بهتری است که از بنزین سوپر استفاده شود؛ هر چند این کیفیت پایین همیشه از طرف مسئولین و متولیان امر، تکذیب شده و همواره بر کیفیت مناسب بنزین داخل، تاکید داشته و دارند!

مزایای ریمپ 405

·                     افزایش قابل توجه شتاب اولیه

·                     افزایش قدرت موتور و گشتاور

·        کاهش و از بین رفتن کپ پدال گاز

·        کاهش دمای بالای موتور در انواع موتور های TU5 و اصلاح دمای فن در دور کند و تند .

·        کاهش مصرف سوخت و مطابقت دادن سوخت موجود در ایران

·        از بین بردن دنده مرده خودرو

·        افزایش کات اف

·        رفع محدودیت سرعت در ایسیو زیمنس و SSAT

·        از بین بردن سنسور اکسیژن و کاهش حساسایت سنسور برای رفع کاتالیست.