ساعت کاری: 9 الی 19 - جمعه ها تعطیل

ریمپ
خودرو خود را ریمپ کنید

دکتر ریمپ

قدرت و گشتاور موتور به چه معناست؟

قدرت و گشتاور موتور به چه معناست؟

شاید خیلی وقت ها برایتان پیش آمد که با کلمه گشتاور و اسب بخار رو به رو شده اید. و با اینکه خیلی وقت ها معنی این کلمات را ندانسته از کنارشان رد شده اید. حال در این مقاله قصد توضیح دادن گشتاور و اسب بخار را داریم و میگوییم با ریمپ آیا تاثیری بر روی آنها دارد یا خیر؟ با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

گشتاور چیست؟

 عامل مؤثر در گشتن هر جسم به دور محوری را گَشتاوَر نیرو یا لنگر یا (Torque) می‌نامند. گشتاور یک کمیت فیزیکی است در حرکت چرخشی که به بزرگی نیرو و مسیر و مکان اثر نیرو بستگی دارد. گشتاور یک کمیت بُرداری بوده و یکای آن در سامانه استاندارد بین‌المللی یکاها، نیوتن متر ( N.m ) است.

به عبارت ساده‌تر، گشتاور مقدار "قدرت چرخشی" است که یک ماشین دارد و همان نیرویی است که هنگام چرخاندن خودرو ایجاد می شود. بیشترین میزان گشتاور برای شتاب گیری خودرو است و عددی که معمولاً ذکر می‌شود حداکثر گشتاور موتور احتراق داخلی در میل لنگ است  و این معمولاً بیشتر از مقدار موجود در چرخ‌ها است.

گشتاور بیشتر نیز به معنای سرعت ۰-۶۲ مایل در ساعت است: این امکان را به خودرو می‌دهد تا در مراحل اولیه حرکت هنگام شروع یا سرعت گرفتن، سرعت بیشتری داشته باشد.

اما گشتاور فقط به سرعت مربوط نمی‌شود، هنگامی که وسایل نقلیه سنگین‌تر و بزرگتر می‌شوند، گشتاور نیز مهم است. یک SUV سنگین‌تر برای شروع حرکت یا ادامه سفر خود به گشتاور بیشتری احتیاج دارد. این یکی از دلایلی است که می‌توانید بسیاری از وسایل نقلیه سنگین  با موتور‌های گشتاور دیزلی را برانید.

·       چطور امکان افزایش توان خودرو است، ولی مصرف بنزین افزایش پیدا نکند؟

به این فرآیند اصلاح AFR یا نسبت سوخت به هوا گفته میشود. وقتی توان موتور با ریمپ ایسیو اصلاح شود و موتور بهینه شده و در دور پایین زودتر به کشش مورد نیاز راننده می رسد و در نتیجه سوخت کمتری مصرف میکند.

اسب بخار چیست؟

خودروها قدرت خود را از کجا می آورند؟ انفجارهای خیلی کوچک که داخل موتور، هزاران بار در دقیقه رخ می دهد، باعث تولید قدرت می شوند. هر چه موتور بتواند سوخت را بطور موثرتر و بهینه در زمان کوتاه تری بسوزاند، می تواند انرژی بیشتری تولید کند. قدرت به سرعت تولید انرژی گفته می شود.

این تعریف دقیقا مفهوم قدرت یا توان است، یعنی هر چه بتوانیم انرژی بیش تری در زمان کمتری تولید کنیم، قدرت یا توان ما بیشتر است. قدرت به وسیله یک واحد بسیار قدیمی به نام اسب بخار سنجیده می شود. اگر گفته شود که خودروی شما ۱۵۰ اسب بخار قدرت دارد، فکر کنید شبیه کالسکه ای است که ۱۵۰ اسب نامرئی آن را می کشند.

کلمه اسب بخار ابتدا توسط مهندسی اسکاتلندی به نام جیمز وات زمانی که در معدن کار می کرد و برای محاسبه مقدار توان اسب ها دنبال کلمه ای می گشت به کار برده شد . او دریافت هر اسب در هر ثانیه می تواند وزنی 75 کیلوگرمی را توسط قرقره به ارتفاع 1 متر بلند کند .

در مثال های امروزی، اسب نقش یک بالابر برقی ساختمانی را دارد ، بعد از به دست آوردن این فرمول، از آن در محاسبه مقدار نیروی ماشین های بخار استفاده کرد که نام اسب بخار به خود گرفت. جیمز وات هر اسب بخار را به صورت اختصاصی 746 وات قرار داد.

در چه موتور‌هایی بیشتر یا کمتر گشتاور خواهیم داشت؟

موتور‌های دیزلی و V-پیکربندی شده تمایل به تولید گشتاور بیشتر در دور موتور‌های کمتر نسبت به موتور‌های بنزینی دارند. به عنوان مثال موتور‌های با گشتاور بیشتر می‌توانند با سهولت بیشتر در رینگ‌های پایین‌تر با همان سرعت حرکت کنند و باعث می‌شوند رانندگی بسیار روان‌تر شود.

·       خودرو من هر از گاهی صدای ناک دارد علت این موضوع چیست؟

صدای ناک کوییک در صورت استفاده از بنزین سوپر برطرف می شود. صدا گیری کوییک با بنزین سوپر در شهرستانها و قیمت بالای آن، چندان به صرفه نیست. ما امکان این که با ریمپ خودرو جهت کالیبره کردن با بنزین بی کیفیت را داریم.

گشتاور یا اسب بخار , کدام یک برای خودرو مهم تر است؟

در سیلندر احتراق نیرو را تولید می کند تا پیستون را به سمت پایین حرکت دهد و موجب پایین رفتن میل لنگ به میزان مشخصی شود. عبارت “واحدهای پیچشی” در این زمان به کار می رود زیرا پیستون و میل لنگ نیروی پیچشی ایجاد می کنند.

با آشنایی با دو مفهوم اسب بخار و گشتاور در می یابید مفهوم قدیمی آن که "اسب بخار سرعتی ست که به دیوار برخورد می کنید و گشتاور میزان عقب راندن دیوار می باشد” اشتباه است.

اسب بخار سرعتی است که در آن کار انجام می شود و حاصلضرب گشتاور در دور موتور است. زمانی موتور قدرت بیشتری تولید می کند که میل لنگ با میزان ثابتی از قدرت، سریعتر بچرخد. خودرویی که نسبت به گشتاور ، اسب بخار بیشتری داشته باشد، خودرویی سریع وپر شتاب خواهد بود.

فرق گشتاور و اسب بخار خودرو در چیست؟

هر دو موتور سرعت یکسانی عرضه می کنند اما موتور دیزلی زودتر شتاب می گیرد و به همین علت گشتاور در دور پایین برای شتاب گیری بهتر مهم است.

برای شتابگیری نسبت قدرت به وزن مهم تر از نسبت وزن به گشتاور است و بنابراین هوندای 2800 پوندی در 5.7 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر می رسد درحالی که فورد 8300 پوندی در 6.9 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت می رسد.

گشتاور بیشتر بدین معنی نیست که خودرویی از خودروی دیگر سریعتر حرکت می کند . مثلا خودروی F250 گشتاوری 925 پوند-فیتی دارد اما خودروی هوندا S2000 دارای 162 پوند-فیت گشتاور است اما هوندا S2000 با اینکه اسب بخار کمتری هم دارد ، به دلیل نسبت قدرت به وزن سریعتر حرکت می کند .

·       چرا با اینکه در ریمپ افزایش توان داریم به موتور خودرو فشار وارد نمیشود؟

هماهنگی موتور با شرایط آب و هوایی و بنزین بی کیفیت داخلی موجب افزایش توان و کاهش فشار ناشی از بکار بردن سوخت نامناسب می گردد. برای مثال توان اعلامی کارخانه برای موتور TU5 حدود ۱۰۸ اسب بخار می باشد اما اگر توان همین خودرو را در دستگاه داینو بررسی کنیم، خواهیم دید که توان دریافتی در سرچرخ نهایتا ۸۷ اسب بخار باشد. با علم ریمپ می توان قدرت موتور را به توان اعلامی کارخانه نزدیک کرد.

مزایای ریمپ کوییک

· افزایش قدرت و نیرو موتور خودرو: با اطمینان میتوان گفت که این کار در خودرو کوییک به خوبی قابل ارتقا می باشد .

·بهتر شدن شتاب خودرو که به نحوی روانتر و عملکرد خودرو بهتر خواهد شد. دلیل ضعف موتور عدم کالیبراسیون صحیح ایسیو می باشد. کارخانه سازنده اولویت برنامه نویسی ECU را بر اساس کاهش آلایندگی موتور قرار داده نه نهایت توان پیشرانه. این مشکل در ریمپ برطرف می شود.

·بهتر شدن گشتاور خوردو: با افزایش گشتاور در دور پایین کوییک در سر بالایی ها معکوس کشیدن خودرو بهتر خواهد شد.

·رفع کامل تاخیر پدال گاز: با ریمپ این مشکل به طور کامل قابل رفع می باشد چون علت این ضعف نرم افزاری می باشد.

· از بین رفتن کامل صدای ناک خودرو

·رفع کپ اولیه

· کاهش تاخیر دریچه گاز برقی

· حذف سنسور اکسیژن دوم

· کاهش دمای فن

·کاهش مصرف سوخت

· از بین رفتن مکث بین دنده اول و دوم کوییک