ساعت کاری: 9 الی 19 - جمعه ها تعطیل

ریمپ
خودرو خود را ریمپ کنید

دکتر ریمپ

دنده مرده چیست؟

دنده مرده چیست؟

جعبه دنده یکی از مهم ترین اجزای خودرو می باشد. در هنگام رانندگی بعضی وقت ها با جا نرفتن دنده مواجه میشویم یا در بعد از جا رفتن دنده دوباره به حالت خلاص بر میگردد. که این مشکل علت های مختلفی دارد. حال در ادامه به این موضوع پرداخته و خواهیم گفت دنده مرده دادن به چه معناست.

تعویض دنده کار چندان دشواری نیست اما رعایت نکردن برخی نکات باعث وارد کردن لطمه به سیستم فنی خودرو و جعبه دنده می‌شود.

جعبه دنده یکی از اجزای حیاتی و مهم هر خودرو است که دارای دو نوع دستی و اتوماتیک است. در خودروهای دنده اتوماتیک، سیستم کامپیوتری خودرو بسته به میزان فشار پای شما بر روی پدال تشخیص می‌دهد که چه موقع تعویض دنده صورت بگیرد اما در خودروهای دنده دستی باید یک سری قاعده برای تعویض دنده را رعایت کنید. یکی از این موارد پرهیز از دنده مرده است.

دنده مرده به چه معناست؟

دلایل خراب شدن گیربکس اتوماتیک آموزش تعمیر گیربکس آموزش تعویض روغن گیربکس اجرت تعمیر گیربکس اتوماتیک اجزای گیربکس 405 ایرادات شایع در گیربکس علت زوزه گیربکس دانستنی های فنی خودرو

هر خودرویی بر اساس آنچه که در دفترچه نوشته شده است، در محدوده خاصی از دور موتور دارای بیشترین نیروی گشتاور است و بهتر است تعویض دنده بر در محدوده ذکر شده در دفترچه انجام بگیرد.

معمولا توصیه می‌شود که تعویض دنده بین دور موتور ۳ تا ۴ هزار انجام بگیرد، که البته در هنگام قرارگیری خودرو در سربالایی باید این محدوده کمی بالاتر برود.

حال اگر در دور موتور پایین تر از حد استاندارد اقدام به تعویض دنده کنید، خودرو توانایی و نیروی لازم برای ادامه حرکت را ندارد که به آن “دنده مرده” می‌گوییم. هنگامی که دنده مرده می‌دهیم، شتاب خودرو به شدت کاهش پیدا می‌کند و به کندی شتاب می‌گیرد.

این کار موجب می‌شود تا خودرو زودتر از حد به تعمیرات نیاز پیدا کند و همچنین باعث روغن سوزی، خرابی رینگ و پیستون و همینطور خط افتادن دیواره بوش های سیلندر در خودرو می شود.

ظاهرا كم كم اين خودرو كه قرار است راننده اي حرفه آنرا براند به حركت در آمده ، ابتدا “صحيح پشت فرمان قرار گرفتيم” سپس با مفاهيم “توزيع وزن در خودرو” آشنا شديم و در شماره قبل نحوه “شروع بي عيب و نقص و حرفه اي” را به حضورتان معرفي كرديم.حالا شما مي بايستي دنده تعويض كنيد.چه سنگين كردن دنده و چه سبك كردن آن.در نظر داشته باشيد كه اين اصول براي خودرو هاي با گيربكس دستي و منوماتيك صادق بوده.

ریمپ چیست؟

به تغییرات نرم افزاری خودرو ریمپ می گویند که این تغییرات شامل جداول سوخت، جرقه، گشتاور، لیمیتر ها و سنسورها می شود. فرایند اصلاح و بهینه سازی نرم افزار ایسیو یک خودرو در جهت رسیدن به یک نتیجه مشخص مانند:

· برای مثال افزایش توان و شتاب برای کسب نتیجه بهتر در مسابقات

·رفع رفتار های غیرمنطقی خودرو ( مثل ایراد تاخیر پدال که یک رفتار غیر منطقی محسوب می شود)

· مدیریت مصرف سوخت در جهت کاهش هزینه های نگهداری خودرو

· برطرف کردن اثر بنزین نامرغوب که موجب ناک زدن می شود

· تغییردر دمای فن خودرو

آشنایی اولیه

هر دنده ای دامنه حرکت و سرعت موثری دارد که به دامنه دور موتور آن اتومبیل بستگی دارد . هر چه دور موتور بیشتر باشد , خودرو شما سریعتر می تواند به نقطع تعویض دنده برسد . در بین سرعت های کاربردی یک موتور , دامنه موثری وجود دارد که آن ” دامنه نیرو ” می گویند . این بازه جایی است که سریعترین سرعت گیری در آن انجام می گیرد .

اغلب گیربکس های به نحوی طراحی شده اند که بازه های مشترکی نیرویی در دنده های مختلف را فراهم می شود . نگاهی به شکل ذیل بیاندازید .

برای مثال در قسمتی که ما بین دنده های یک و دو مشخص شده است , بهترین بازه برای تعویض دنده است که در بیشتر مواقع دقیقا قبل از بازه خطر دور موتور در خودرو های مختلف است که اغلب با قرمز مشخص می شوند .

مزایا و معایب آریو زد 300

بزرگترین و شاید مهم ترین ایراد زوتی Z300 یا آریو Z300  کند بودن آن می باشد. با توجه به حجم کم موتور و وزن زیاد این خودرو, شتاب آن کم می باشدکه در بزرگراه ها این مشکل خیلی به چشم میخورد. یکی دیگر از این ایرادات مشکل جعبه دنده می باشد، مخصوصا در دنده معکوس که بسیاری از دارنندگان این خودرو از این مشکل گله مند هستند. کیفیت پایین قطعات داخلی به کار رفته نیز از دیگر مشکلات این خودرو می باشد.

مزایای ریمپ آریو زد 300

·        افزایش توان و شتاب موتور تا 15 %

·        افزایش گشتاور تا 10%

·        رفع خطای فرسودگی کاتالیست

·         رفع کپ پدال گاز

·        رفع صدای ناک

·        رفع تاخیر دریچه گاز

·        کاهش مصرف سوخت تا 1 لیتر بصورت تضمینی

·        سریع تر معکوس کشیدن و نرم تر شدن گیربکس موقع تعویض دنده

ایسیو این خودرو مدل بوش ME 7.8.8 میباشد. ریمپ خودرو در تمامی مدل ها آریو زد 300 در تیم تخصصی تیونینگ دکتر ریمپ بدون باز کردن ایسیو از طریق OBD , K-TAG برنامه ایسیو خوانده شده و انجام میشود. ما بعد از این فرایند خودرو را توسط مشتری تست کرده  و بعد از رضایت کامل وجه دریافت میشود ،در مجموعه ما تمامی کارها با 2 سال ضمانت انجام میشود.

مزایای ریمپ خودرو در دکتر ریمپ

تغییر دمای فن خودرو: بالا رفتن دمای موتور باعث خرابی موتور و سوختن واشر سر سیلندر می گردد. ما با تغییر عملکرد در جداول می توانیم دمای خودرو را در حد ایده ال نگه داریم تا آسیب جدی به موتور خودرو وارد نشود.

رفع محدودیت سرعت توسط ریمپ ایسیو:

در خودرو های استاندار به دلیل مسائل ایمنی و شرایط جاده ای هر کشور محدودیت سرعت اعمال میگردد. بعضی از علاقه مندان تمایل به افزایش سرعت و شرکت در مسابقات را دارند.شرکت دکتر ریمپ می تواند این موضوع را با بهترین و نازلترین دستگاهای ریمپ ایسیو کامل رفع کند.

افزایش کاتاف با ریمپ ایسیو:

افزایش  کاتاف نیز تا هر محدوده ای قابل انجام می باشد اما ما افزایش سرعت را نیز در محدوده ایمنی انجام می دهیم. اما نکته قابل توجه این است که افزایش کاتاف بدون افزایش راندمان حجمی هیچ تاثیری در توان خروجی موتور ندارد.

تغییر جداول مربوط به گشتاور:

دکتر ریمپ با تخصص کامل بر روی این جداول قادر به انجام ریمپ و تغییرات آن می باشد.        

حذف سنسور اکسیژن:

در موتور هایی که مجهز به کلیه لوازم افتر مارکت هستند و برای مسابقه ستاب شده اند به علت تغییرات گسترده و متفاوت بودن نسبت سوخت به مقدار زیاد. سنسور اکسیژن توانایی اندازه گیری مقداری را در محدوده مجاز نداشته و به این علت ما سنسور اکسیژن را حذف میکنیم.

تأثیرات ریمپ خودرو بر ناک موتور:

دکتر ریمپ این توانایی را دارد که با ریمپ کردن ناک موتور را اصلاح کرده و با بنزین موجود در ایران ایسیو و موتور شما را همسان سازی کند.

رفع تأخیر پدال گاز در دکتر ریمپ

بازنگری جداول مربوطه به پدال گاز و دریچه گاز و انجام ریمپ ایسیو تأخیر دریچه گاز کاهش یافته و باعث بهبود پدا گاز شده است.

کاهش مصرف سوخت:

ما با بروز رسانی ایسیو خودرو شما توانسته عملکرد خودرو را با بنزین موجود در بازار ایران که اکتان پایینی دارند سازگار کنیم و به صورت تضمینی مصرف سوخت خودرو شما نیم تا 1 لیتر (10%) کاهش پیدا کند.