ساعت کاری: 9 الی 19 - جمعه ها تعطیل

ریمپ
خودرو خود را ریمپ کنید

دکتر ریمپ

ریمپ لیفان ایکس 50 ( Lifan X50)

ریمپ لیفان ایکس 50 ( Lifan X50)

خودرو لیفان به علاوه آپشن های خوب و طراحی زیبا که جلب توجه می کند از مزایا و معایبی بر خوردار است. ما در این مقاله قصد داریم از لحاظ فنی و تاریخچه لیفان x50 را مورد بررسی قرار دهیم و بعد بررسی کامل مزایا و معایب به شما خوانندگان محترم خواهیم گفت ریمپ در این خودرو چه تاثیراتی خواهد گذاشت. آیا باعث افزایش قدرت موتور خواهد شد؟

 لیفان x50 با داشتن ابعادی برابر با ۴۱۰۰ میلی متر طول، ۱۷۲۲ میلی متر عرض، ۱۵۴۰ میلی متر ارتفاع و همچنین طول بین دو محوری معادل ۲۵۵۰ میلی متر، که از محصولات شرکت کرمان موتور می باشد و در سال 1394 از این خودرو کراس اور چینی رو نمایی کرد. که در این رده پایین‌تر از لیفان x60 قرار گرفته است.

خودرو لیفان x50 با موتور ۱.۵ لیتری ۴ سیلندر خطی ۱۶ سوپاپ با ۱۰۲ اسب بخار نیرو و ۱۳۳ نیوتن متر گشتاور مجهز شده است که از تکنولوژی VVT یا همان زمان بندی متغیر سوپاپ‌ها بهره می‌برد. این خروجی‌ها را یک گیربکس ۵ دنده دستی یا یک گیربکس CVT به چرخ‌های جلوی خودرو ارسال می‌کنند.

موتور این خودرو از آلایندگی یورو 4 بهره مند است، به ازای هر صد کیلومتر رانندگی با آن در حالت ترکیبی، خودرو ۶.۵ لیتر بنزین مصرف می کند. و ظرفیت باک آن معادل ۴۲ لیتر است.  لیفان ایکس ۵۰ در مدل CVT حداکثر سرعتی معادل ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت دارد و این عدد در مدل دستی به ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت افزایش یافته است.

در ادامه این مطلب به ایرادها و نقطه ضعف های این خودرو و حتی مزایای که در این خودرو به کار گرفته شده میپردازیم.

مزایای لیفان x50

یکی از مزایای اصلی خودروهای چینی که این روزها در بازار کشورمان جولان می‌دهند، طراحی بدنه زیبایی است که آن‌ها دارند. و لیفان X50 هم از این قاعده مستثنی نیست.

 لیفان ایکس ۵۰ در محور جلو و عقب به ترمزهای دیسکی مجهز شده است. همچنین به مواردی مانند سیستم ترمز ضد قفل ABS، سیستم ترمز کمکی BAS و سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD مجهز می‌باشد.

 لیفان ایکس ۵۰ به سیستم فرمان برقی EPS مجهز است و همین دلیل توانسته است در بین خودرو های رقیب برگه برنده ای محسوب باشد با دیگر مدل‌های این سگمنت. به لطف این سیستم، X50 فرمانی بسیار دقیق و نرم دارد.

معایب لیفان x50

قوای فنی را می‌توان اولین نقطه ضعف خودرو چینی قرار داد. به‌طور معمول از پیشرانه‌های تنفس طبیعی کم‌حجم و گیربکس‌های CVT استفاده می‌کنند به همین دلیل از لحاظ توان خروجی و چالاکی در وضعیت قابل‎قبولی قرار ندارند. به دلیل ضعیف بودن و وزن بالای خودرو شتاب صفر تا صد را بسیار کند کرده و تقریبا 13 ثانیه می باشد.

 یکی از مواردی که در کیفیت سواری و آسایش سرنشین و راننده بسیار تأثیر می‌گذارد، سیستم تعلیق یک خودرو است.

 لیفان ایکس ۵۰ در محور جلو از سیستم تعلیق مک فرسون و در عقب، از سیستم تعلیق نیمه مستقل بازویی استفاده می‌کند. در مورد سواری و سیستم تعلیق لیفان x50 بعضی گلمند و بعضی ها راضی هستند.

لیفان ایکس ۵۰ به یک باک با ظرفیت ۴۲ لیتر مجهز شده است و در کاتالوگ آن، مصرف سوخت ترکیبی را کمپانی ۶.۵ لیتر اعلام کرده که قطعاً واقعی نیست.

ریمپ خودرو لیفان X50 با ECU بوش ME7.8.8 (مدل اتوماتیک) و مدل دنده دستی با ایسیو دلفی MT20،با وجود ایرادات کلی این خودرو تیم تخصصی تیونینگ دکتر ریمپ با بهره گیری به روز ترین علم ریمپ توانسته است با بهترین برنامه ایرادات این خودرو را رفع کند و آن را به بهترین شکل تنظیم نماید. علاوه بر شتاب گیری ضعیف و کند بودن حرکت اولیه ایراد چوب کردن ترمز ها را نیز در این خودرو داریم که با ریمپ ایسیو رفع خواهد شد.

این مدل ایسیو دارای پردازشگر بسیار پیچیده با قفل نرم افزاری می باشد. به این معنا که میکروی این ایسیو که ST10F می باشدکه قفل بوده و باید حتما با پروگرمرهای اورجینال و بروز دنیا برنامه ریزی شود. پروگرمر KESS V2 که دکتر ریمپ از آن بهره می برد می تواند قفل این ایسیو را باز کند.

مزایای ریمپ ایسیو لیفان x50 به طور خلاصه

1.      افزایش شتاب با برنامه نویسی مناسب خودرو لیفان x50

2.      افزایش قدرت موتور تا 10 اسب بخار و گشتاور تا 12 نیوتن متر  

3.      از بین رفتن کامل کپ و تاخیر دریچه گاز

4.      کاهش مصرف سوخت خودرو

5.      از بین بردن خطای کاتالیست

6.      بهبود کشش مخصوصا در سر بالایی ها

7.      بهترین شدن و نرم شدن تعویض دنده و سریعتر معکوس کشیدن