ساعت کاری: 9 الی 19 - جمعه ها تعطیل

ریمپ
خودرو خود را ریمپ کنید

دکتر ریمپ

ریمپ آریزو 5

ریمپ آریزو 5

خودرو آریزو5 از محصولات شرکت چری که طرفدار های بسیاری دارد و مدیران خودرو بعد از عرضه نسخه معمولی این خودرو بعد از 1 سال تصمیم به وارد کردن نسخه توربو این مدل کرده است. ما در این مقاله قصد داریم تاریخچه این خودرو و معایا و مزایا که دارد با شما خوانندگان محترم مورد بحث قرار داده ایم. و در ادامه از تغییرات ایجاد شده با ریمپ را مورد بررسی قرار میدهیم.

معرفی خودرو آریزو 5

شرکت چری در سال 1997 شروع به کار کرد و تا الان انواع کلاس های مختلف را وارد بازار جهانی کرآریزو 5 توربو را به نمایش در  آورد و این خودرو روز به روز به روز تر شده است.

پیشرانه باتنفس طبیعی: پیشرانه 5 لیتری این خودرو با تنفس طبیعی و 1387 کیلوگرم وزن، 1500 سی‌سی حجم موتور، 116 اسب‌بخار قدرت و 141 نیوتن‌متر گشتاور، هم دستی و هم اتومات است و شتاب مدل دستی 14 ثانیه و مدل اتومات 15 ثانیه است که تقریبا هیچ جذابیتی درشتاب‌گیری چه با گیربکس دستی و چه گیربکس CVT ندارد.

پیشرانه توربوشارژ: این پیشرانه یک توربوشارژ 1.8 لیتری است که توانایی تولید 145 اسب‌بخار قدرت و حداکثر 210 نیوتن‌متر گشتاور را دارد. توربوشارژر این خودرو دارای گیربکس CVT است و شتاب صفرتا صد آن مطابق با سایت‌های مرجع جهانی 9.5 ثانیه است. بدون‌شک سرعت کمتری در نسخه مونتاژی در ایران خواهد‌داشت. طبق بررسی‌ها، شتاب صفرتا صد چری آریزو 5 مونتاژشده 10.5 ثانیه است.

در مجموع چری آریزو 5 از نظر فنی در مقایسه با رقیب ها زیاد مناسب نیست. درضمن پیشرانه آن متناسب‌ با وزنش نبوده و خودرویی ضعیف و تنبل به‌شمار می‌آید.

معایب آریزو 5

·        به کار بردن کیفیت بد مواد در داخل کابین

·        پیشرانه تنفس طبیعی چری آریزو 5 قدرت کمی دارد، زیرا قدرت 116 اسب بخار در 6150 دور دردقیقه و وزن 1350 کیلوگرم باعث می‌شود آریزو 5 یک سدان ضعیف و تنبل تلقی‌ شود.

·        گیربکس مورد استفاده در نوع اتوماتیک CVT ضریب دنده پیوسته است که شتاب اولیه‌ آن بسیار پایین بوده و باعث خستگی راننده میشود.

·        نبودن امکانات معمولی از قبیل سانروف، سیستم ورودی ‌و خروجی بدون‌کلید، استارت به‌صورت دکمه‌ای و کیسه‌هوا جانبی در مدل دستی.

·        آریزو 5 ازنظر پلتفرم و موتور و گیربکس با MVM 315 شباهت‌های زیادی دارد و این بالابودن توان‌موتور به‌خاطر نسبت تراکم پیشرانه بالاتر است.

·        لنت‌های ترمز چری آریزو 5 به‌هیچ‌وجه قابل‌اعتماد نیستند و باعث می‌شوند راننده کمی در جاده‌های پرپیچ‌وخم اذیت‌شود.

ایسیو خودرو آریزو 5 معمولی و توربو

موتور نوع اتمسفر با کد SQRE4G15B شناخته می شود. در حقیقت چری آریزو را با همین موتور در بازارهای مختلف عرضه کرده.  موتوری با ۱۱۴ اسب بخار و ۱۴۱ نیوتن متر گشتاور و با ایسیو ME7.

در ریمپ آریزو ۵ ECU از دسترسی به برنامه جلوگیری میکند. بنا بر این رعایت نکات مرتبط با قفل نرم افزاری بسیار مهم است. همچنین رعایت ریمپ بر مبنای نسبت AFR بهینه نیز الزامی می باشد. با انجام این کار خودرو از لختی و کندی رهایی می یابد. در غیر اینصورت تفاوت محسوسی را شاهد نخواهید بود.

در خودروی آریزو ۵ توربو از موتور SQRE4T15B استفاده شده است. این موتور به دلیل استفاده از توربوشارژ قادر است ۱۴۴ اسب بخارو ۲۱۰ نیوتن متر گشتاور تولید کند.

 تا زمانی که توربو به نهایت دور خود نرسد، خودرو داری کپ یا خفگی در دور پایین بوده که در کنار گیربکس CVT امری اجتناب ناپذیر می باشد.

مزایای ریمپ خودرو آریزو 5

·        کاهش شتاب

·        افزایش کشش و گشتاور مخصوصا موقع روشن کردن کولر

·        افزایش توان موتئور تا 8 اسب بخار

·        رفع تاخیر پدال گاز

·        رفع لگ توربو

·        آپدیت گیربکس و افزایش سرعت

·        حذف سنسور اکسیژن دوم

·        کاهش مصرف سوخت