ساعت کاری: 9 الی 19 - جمعه ها تعطیل

ریمپ
خودرو خود را ریمپ کنید

دکتر ریمپ

ریمپ سراتو (سایپا و خارجی)

ریمپ سراتو (سایپا و خارجی)

خودرو سراتو ساخته شده کمپانی کیا که در کشور کره جنوبی است که بعد از قرارد دادی بین این کمپانی و خودرو سازی سایپا باعث ساخته شدن نسخه های مختلف این خودرو شده است. عرضه این خودرو در سال 1393 شروع شده که معایب و مزایای دارد که بعضی از آپشنهای این خودرو حذف شده است. در ادامه این مقاله از این معایب خواهیم گفت که با ریمپ چه تغییراتی ایجاد میشود.

معرفی سراتو سایپا

شرکت سایپا 2 نسخه دستی 1600 سی سی و اتومات 2000 سی سی را به بازار ایران عرضه کرده است. این خودرو دارای حجم موتور 2000 سی سی به صورت 4 سیلندر 16 سوپاپه است.حداکثر قدرت این محصول سایپا 156 اسب بخار در 6200 دور در دقیقه و حداکثر گشتاور آن 194 نیوتن متر در 4300 دور در دقیقه است. همچنین شتاب صفر تا 100 آن چیزی در حدود 10.5 ثانیه و حداکثر سرعت آن 190 کیلومتر در ساعت است. از دیگر مشخصات فنی سراتو سایپا می‌توان به جعبه دنده 6 سرعته خودکار، مصرف سوخت ترکیبی 7.7 لیتر در هر 100 کیلومتر و در نهایت وزن 1293 کیلوگرم اشاره کرد.

مزایای سراتو

·        فضای مناسب داخل کابین

·        طراحی عامه پسند

·        بازار دست دوم خوب

معایب سراتو

·        ترمز ضعیف تر از حد انتظار

·        مصرف سوخت بالا مخصوصا در ترافیک شهری

·        کم کردن آپشن ها

·        خشک بودن سیستم تعلیق

·        عایق بندی نا مناسب

·        فرمان سفت و بد قلق

·        نفوذ صدا به داخل کابین خودرو

سراتو با موتوری که دارد راننده را تشویق به گاز دادن و شتاب گرفتن میکند. تا وقتی که شتاب می گیرد خودرو خوبی است ولی زیاد به طول نمی انجامد. به دلیل استفاده از ترمز های کاسه ای در چرخ های عقب طول ترمز گیری این خودرو بسیار زیاد است و عملا راندن با سرعت بالای ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت با این خودرو خطرناک است.

ایسیو خودروهای سراتو از نوع زیمنس (کنتیننتال) است و ایسیوهای بوش با کد فنی ME17 ,ME7.8.8 میباشد. که تیم تخصصی تیونینگ دکتر ریمپ  بدون این که ایسیو را باز کند از درگاه OBD به ایسیو گیربکس و موتور متصل می شود. برنامه ایسیو خوانده می شود و ریمپ ایسیو روی جداول پاش سوخت ، آوانس جرقه زنی ، گشتاور ، حالت شتاب گیری ، پارامترهایی مثل دمای آب تاخیر دریچه گاز و . . . کار می شود. که بعد از آن تاخیر دریچه گاز بهتر می شود.

فرایند ریمپ باعث میشود عمر موتور را افزایش دهد معمولا ایسیو خودرو قابلیت استفاده از 60 الی 70 % ظرفیت موتور را دارد. که با ریمپ کردن  توان بهره وری به 80 الی 90 درصد افزایش پیدا کرده و باعث می گردد تا موتور در حالت فشار ، پاشش سوخت بیش از حد انجام نداده. و موتور با نفس بیشتری که از ریمپ بدست آورده کار کند. در نهایت عمر موتور بیشتر و در نتیجه حرکت خودرو روان تر می شود.

 مزایای ریمپ سراتو سایپا

·        از بین رفتن تاخیر دریچه گاز

·        شتاب گیری بهتر

·        بهتر شدن معکوس دنده ها

·        افزایش توان و گشتاور موتور تا 10 اسب بخار

·        بهبود تنفس و جرقه زنی

·        کاهش و رفع کپ اولیه و حین حرکت خودرو

·        کاهش مصرف سوخت