ساعت کاری: 9 الی 19 - جمعه ها تعطیل

ریمپ
خودرو خود را ریمپ کنید

دکتر ریمپ

ریمپ ایسیو پژو 206 تیپ2و3 فرانسوی

ریمپ ایسیو پژو 206 تیپ2و3 فرانسوی

هدف ما در این مقاله بیان اطلاعات واضحی درباره ریمپ 206 می باشد تا کاملاً آگاه باشید که با چه شرایطی به چه اهدافی خواهید رسید. از آنجا که 206 تیپ2 فرانسوی از مدل 82 تا 91 در دسترس هست، تعداد کمی تیپ2 در سال 81 هم تولید شده است. باید ابتدا مقدماتی را خدمت شما عرض کنیم تا نسبت به خدمات ریمپ علم بیشتری داشته باشید.

خودروهای‌هاچ ‌بکی که در (سگمنت B) قرار دارند یکی از پرطرفدارترین طیف خودروها در سراسر دنیا به شمار می‌روند. که در کشور ما نیز طرفداران پر و پاقرص خاص خودشان را دارند که بلااستثنا در ایران سردمدار این گروه پراید هاچ بک و پژو 206 تیپ 2 به لحاظ تیراژ قرار دارند. که در این بین پژو 206 تیپ 2 که از اواخر سال 81 تولید آن آغاز شد به لحاظ تکنولوژیکی بسیار از همقطاران خویش جلوتر بود. ورود سیستم برق مالتی پلکس و ویژگی های جذابش که تا آن زمان در ایران بصورت تیراژ بالا دیده نشده بود. موجب شکوفایی علمی و ارتقاء صنعت خودروی کشور گشت. هرچند با گذشت 15 سال از ساخت 206 تیپ 2 همچنان خیلی از افراد این حوزه از عیب یابی دقیق آن عاجزند و همچو سابق به روش آزمون و خطا رفع عیب می کنند.

نکته اول: باگ های برنامه ایسیو یعنی چی؟

منظور از باگ ، ناهمخوانی شرایط برنامه ریزی ایسیو با شرایط آب وهوایی یا بنزین مورد استفاده در شرایط مقصد یا بازار مورد استفاده خودرو است. باید دانست که یک خودرو با در نظر گرفتن این شرایط ریمپ می شود تا با بنزین و شرایط اقلیمی ایران تطبیق داده شود. همچنین دیده می شود که بعضی از خودروها با شرایط آلایندگی بالاتر و با بنزین های با کیفیت تر تطابق داده شده اند. اما در کشور ما این شرایط وجود ندارد ، بنابراین می بینیم که خودرها در عملکرد دچار مشکل می شوند.

اول باید بیان کرد 206 های تیپ 2 از سال 82 تا 91 با دو تیپ ایسیو عرضه شده اند:

-از 82 تا 85 ایسیو ساژم اس2000 سه اِف یا سه ای. (Sagem S2000-3E , 3F)

-از 86 تا 91 ایسیو ولئو جِی34 مشهور به ولئو شیار دار  .(Valeo J34 )

ایرادات بارز

-کُپ کردن در حین شروع حرکت با دنده یک بخصوص در حالت روشن بودن کولر.

-مکث بین تعویض دنده یک و دو که گویی خودرو دیرتر از فشار پای راننده عکس العمل نشان میدهد.

-استارت سرد صبح، خودرو صبح ها با استارت زیادتری روشن می شود، درحالیکه یک خودروی انژکتوری باید صبح ها راحت روشن شود.

-تاخیر پدال گاز به گونه ای که راننده احساس می کند به آن مقداری که زیر پایش پدال گاز را فشار می دهد ، عکس العمل مشخصی دریافت نمی کند. و به اصطلاح ماشین خنگ است! (در ایسیو جی 34)

بعد از ریمپ چه نتایجی عاید من می شود؟

بعد از انجام فرایند ریمپ ایسیو تمام ایرادات مطرح شده در بالا برطرف می شود، تاخیر پدال گاز خودرو به کلی برطرف شده و خودرو برای شروع حرکت دچار واماندگی نمی شود. حتی با کولر روشن، و پس از کالیبراسیون با شرایط آب و هوایی شاهد افزایش شتاب و توان به همراه کاهش مصرف خواهید بود. در صورتیکه اهل رانندگی پرشتاب هستید بعد از این فرایند می توانید شاهد دورگیری سریع یکنواخت خودروی خود باشید. که می توان در هر دنده سریعتر به سرعت نهایی رسید. همچنین بصورت استاندارد تا 5 درجه از دمای روشن شدن فن کم می کنید تا عمر واشرسرسیلندر طولانی تر شود. هرچند باید دانست حفظ عمر واشر سرسیلندر به عهده دمای فن فقط نبوده و سلامت اجزای سیستم خنک کننده نظیر رادیاتور و واترپمپ نیز اهمیت بسزایی برخوردار است. در این استیج نهایتا می توان تا 5 اسب بخار موتور را در سر چرخ تقویت نمود.

در مرکز تیونینگ دکتر ریمپ برای اولین بار توانسته ایم در خودرو پژو 206 با ایسیو غرب استیل(MAW) کاتاف رگباری انجام شود

ریمپ چیست؟

به تغییرات نرم افزاری خودرو ریمپ می گویند که این تغییرات شامل جداول سوخت، جرقه، گشتاور، لیمیتر ها و سنسورها می شود.

فرایند اصالح و بهینه سازی نرم افزار ایسیو یک خودرو در جهت رسیدن به یک نتیجه مشخص مانند:

· برای مثال افزایش توان و شتاب برای کسب نتیجه بهتر در مسابقات

·رفع رفتار های غیرمنطقی خودرو ( مثل ایراد تاخیر پدال که یک رفتار غیر منطقی محسوب می شود)

· مدیریت مصرف سوخت در جهت کاهش هزینه های نگهداری خودرو

· برطرف کردن اثر بنزین نامرغوب که موجب ناک زدن می شود

· تغییردر دمای فن خودرو

چرا خود کارخانه ریمپ را انجام نمی دهد؟

 برای جواب این سوال به دلایل بسیاری می توان اشاره کرد. از جمله اینکه خودروسازهای ایرانی تا لحظه نگارش این مقاله، تاکنون اقدام به طراحی و برنامه ریزی کامپیوترهای خودرو نکرده اند.آنها پکیج EMS ( مجموعه ایسیو ، دسته سیم و سنسورها ) را مستقیمأ از تامین کننده می گیرند ودر خط تولید مونتاژ می کنند. تنها نظارت آنها بر عملکرد ایسیوها مبنی بر تست آلایندگی است و بررسی صحت و سقم آنها ست. باید دانست در شرکت های خودروسازی خارجی، بخصوص خودروسازی هایی که دارای محصولات اسپرت و مسابقه ای نیز می باشند. از همان ابتدا برنامه ریزی ریمپ ایسیو بر روی حالت بهینه(ریمپ شده )کالیبره می شود. با این حال می بینیم که شرکت های بزرگی نظیر AMG یا انصاری ، مجددأ اقدام به تیونینگ محصولات پرتوان و شناخته شده ای نظیر بوگاتی انجام می دهند.

آیا فرایند ریمپ برگشت پذیر است؟

اگر منظور شما از برگشت پذیر، این باشد که با دیاگ یا برداشتن سرباتری این اتفاق بیفتد باید بگوییم. خیر اینگونه نیست، تنها با فرایند دانلود برنامه ریمپ شده از بین می رود.

آیا با ریمپ گارانتی خودرو باطل می شود؟

خیر ، ریمپ علائم بیرونی ندارد که بتوان فهمید و آن را همچون بهانه ای مثل نصب دزدگیر غیراستاندارد، موجب ابطال گارانتی خودرو دانست. اما پیشنهاد می کنیم در حین مراجعه به نمایندگی از بیان آن خودداری کنید تا آنها بهانه ای برای اینکار نداشته باشند. جالب است بدانید از طریق دیاگ هم قابل تشخیص نخواهد بود.

خودروی من در یک شهر گرمسیری قرار دارد ، آیا می توانید 15 درجه دمای فن را کم کنید؟

بله قادر هستیم اما توصیه نمی کنیم زیرا در درازمدت بر روی عملکرد موتور تاثیر منفی می گذارد و موجب دوده گرفتن اتاق احتراق می شود، پیشنهاد می شود پس از ریمپ از ترموستات با درجه حرارت پایینتر (مثلاً 83 یا 75درجه)  استفاده کنید.

مزایای ریمپ خودرو در دکتر ریمپ:

تغییر دمای فن خودرو: بالا رفتن دمای موتور باعث خرابی موتور و سوختن واشر سر سیلندر می گردد. ما با تغییر عملکرد در جداول می توانیم دمای خودرو را در حد ایده ال نگه داریم تا آسیب جدی به موتور خودرو وارد نشود.

رفع محدودیت سرعت توسط دکتر ریمپ:

در خودرو های استاندار به دلیل مسائل ایمنی و شرایط جاده ای هر کشور محدودیت سرعت اعمال میگردد. بعضی از علاقه مندان تمایل به افزایش سرعت و شرکت در مسابقات را دارند. شرکت دکتر ریمپ می تواند این موضوع را با بهترین و نازلترین دستگاهای ریمپ ایسیو کامل رفع کند.

افزایش کاتاف با ریمپ ایسیو:

افزایش  کاتاف نیز تا هر محدوده ای قابل انجام می باشد اما ما افزایش سرعت را نیز در محدوده ایمنی انجام می دهیم. اما نکته قابل توجه این است که افزایش کاتاف بدون افزایش راندمان حجمی هیچ تاثیری در توان خروجی موتور ندارد.

تغییر جداول مربوط به گشتاور:

دکتر ریمپ با تخصص کامل بر روی این جداول قادر به انجام ریمپ و تغییرات آن می باشد.

حذف سنسور اکسیژن توسط دکتر ریمپ:

در موتور هایی که مجهز به کلیه لوازم افتر مارکت هستند و برای مسابقه ستاب شده اند به علت تغییرات گسترده و متفاوت بودن نسبت سوخت به مقدار زیاد. سنسور اکسیژن توانایی اندازه گیری مقداری را در محدوده مجاز نداشته و به این علت ما سنسور اکسیژن را حذف میکنیم.

تأثیرات ریمپ بر ناک موتور:

دکتر ریمپ این توانایی را دارد که با ریمپ کردن ناک موتور را اصلاح کرده و با بنزین موجود در ایران ایسیو و موتور شما را همسان سازی کند.

رفع تأخیر پدال گاز: 

با بازنگری جداول مربوطه به پدال گاز و دریچه گاز و انجام ریمپ ایسیو تأخیر دریچه گاز کاهش یافته و باعث بهبود پدا گاز شده است. 

کاهش مصرف سوخت توسط دکتر ریمپ:

ما با بروز رسانی ایسیو خودرو شما توانسته عملکرد خودرو را با بنزین موجود در بازار ایران که اکتان پایینی دارند سازگار کنیم و به صورت تضمینی مصرف سوخت خودرو شما نیم تا 1 لیتر (10%) کاهش پیدا کند.

معایب ریمپ

ریمپ اگر اصولی و توسط افراد متخصص انجام شود باعث کارکرد ناکارآمد موتور خودرو میشود. در غیراین صورت اگر خودرو خود را در شرکت های معتبر مانند دکتر ریمپ که با تجربه بالا در زمینه ریمپ خودرو های خارجی،ایرانی و مسابقه ای داشته است انجام دهید. نه تنها هیچ آسیبی به خودرو و موتور آن نمیشود بلکه باعث بهتر کار کردن موتور می شود. 

اگر خودرو شما در قسمت موتور مشکل جدی داشته باشد قبل انجام هر کاری اَعم از تیونینگ و ریمپ باید خوردو خود را تعمیر کرده. و بعد اقدام به ریمپ کنید که در مرکز تیونینگ دکتر ریمپ هر گونه مشکلاتی از موتور خودرو و ... داشته باشید انجام میشود.

در قسمت ریمپ افزایش سرعت خودرو دقت فرمایید که به اندازه استاندارد ریمپ کنید .چون اگه به میزان استاندار قسمت شتاب و گشتاور موتور را افزایش دهید ممکن است به خودرو و موتور آن آسیب برسد. ولی اگر به صورت مطمئنه آن را تغییر دهید هیچ مشکلی برای خوردو شما پیش نمیاید.

افزایش کاتاف بدون افزایش راندمان حجمی کار بسیار غیر حرفه ای میباشد. چون این کار منجر به افزایش قدرت موتور نمیشود باعث آسیب به موتور و افت توان آن میشود. افزایش کاتاف زمانی مجاز است که راندمان حجمی موتور با لوازم مانند کیت مکش ، میل سوپاپ ، هدرز ، افزایش پیدا میکند.

فرق بین چیپ تیونینگ و ریمپ خودرو:

به طور خلاصه ریمپ و چیپ تیونیگ هر دو کارشان انجام بالا بردن عملکرد خودرو می باشد  ولی تفاوت اندکی دارند.

ریمپ همان تقویت برنامه نویسی کامپیوتر خودرو می باشد که با ارتباط برقی و مکانیکی خودرو و نرم افزاری همان ایسیو که باعث تقویت میشود. ریمپ ایسیو از طریق دستگا های  تخصصی مربوط به این کار انجام میشود و با دیاگ تفاوت دارد. ریمپ از طریق پورت دیاگ همان پورت OBD انجام میشود که هیچ نیازی به باز کردن قطعه ای از خودرو نمی باشد. در ریمپ ایسیو نرم افزار موجود در کامپیوتر به برنامه نویس اعلام میدارد که برنامه نوشته شده و تغییرات امن هستند یا خیر. در کل ریمپ کاری ایمن و بدون هیچ اشتباهی و یه صورت مجازی انجام می شود.

در چیپ تیونینگ احتمال خطا در آن می باشد چون احتیاج به باز کردن کامپیوتر یا همان ایسیو خودرو می باشد. در چیپ تیونینگ از روش اضافه کردن چیپ ها و یا تراشه ها صورت میگیرد. اول باید مرکز کنترل الکترونیکی خودرو را باز کرد و چیپ اصلی آن را تنظیم و دوباره در جای خود گذاشته شود. در ریمپ ایسیو ما با فایل پشتیبان که از ایسیو خودرو داریم که هر موقعه میتوان ایسیو را به حالت تنظیمات کارخانه برگرداند. ولی در چیپ تیونینگ این طور نیست در واقع چیپ تیونینگ قدیم تر از ریمپ ایسیو است.

دکتر ریمپ تمامی برنامه مربوط به ریمپ با 2 سال گارانتی در خدمت مشتریان قرار میدهد.

هدف ما در این مقاله بیان اطلاعات درست به مخاطب و افرادی که قصد ریمپ دارند است تا کاملا مخاطب را آگاه کرده باشیم تا بتواند بهترین تصمیم را بگیرد. به یاد داشته باشید به علت فراوانی مراکز ریمپ که با گذراندن دوره های کوتاه ریمپ ایسیو بدون هیچ علمی مشغول به ریمپ کردن شده اند. حال با دکتر ریمپ میتوانید به درستی از مزایای ریمپ و معایب ریمپ  بیشتر آشنا شوید.

مثل همیشه یادآور می شویم که با دانش قبلی  به دکترریمپ مراجعه کنید.