ساعت کاری: 9 الی 19 - جمعه ها تعطیل

ریمپ
خودرو خود را ریمپ کنید

دکتر ریمپ

ریمپ ایسیو پژو 206 تیپ2و3 فرانسوی

ریمپ ایسیو پژو 206 تیپ2و3 فرانسوی

هدف ما در این مقاله بیان اطلاعات واضحی درباره ریمپ 206 می باشد تا کاملاً آگاه باشید که با چه شرایطی به چه اهدافی خواهید رسید. از آنجا که 206 تیپ2 فرانسوی از مدل 82 تا 91 در دسترس هست، تعداد کمی تیپ2 در سال 81 هم تولید شده است. باید ابتدا مقدماتی را خدمت شما عرض کنیم تا نسبت به خدمات ریمپ علم بیشتری داشته باشید.

خودروهای‌هاچ ‌بکی که در (سگمنت B) قرار دارند یکی از پرطرفدارترین طیف خودروها در سراسر دنیا به شمار می‌روند. که در کشور ما نیز طرفداران پر و پاقرص خاص خودشان را دارند که بلااستثنا در ایران سردمدار این گروه پراید هاچ بک و پژو 206 تیپ 2 به لحاظ تیراژ قرار دارند. که در این بین پژو 206 تیپ 2 که از اواخر سال 81 تولید آن آغاز شد به لحاظ تکنولوژیکی بسیار از همقطاران خویش جلوتر بود. ورود سیستم برق مالتی پلکس و ویژگی های جذابش که تا آن زمان در ایران بصورت تیراژ بالا دیده نشده بود. موجب شکوفایی علمی و ارتقاء صنعت خودروی کشور گشت. هرچند با گذشت 15 سال از ساخت 206 تیپ 2 همچنان خیلی از افراد این حوزه از عیب یابی دقیق آن عاجزند و همچو سابق به روش آزمون و خطا رفع عیب می کنند.

نکته اول: باگ های برنامه ایسیو یعنی چی؟

منظور از باگ ، ناهمخوانی شرایط برنامه ریزی ایسیو با شرایط آب وهوایی یا بنزین مورد استفاده در شرایط مقصد یا بازار مورد استفاده خودرو است. باید دانست که یک خودرو با در نظر گرفتن این شرایط ریمپ می شود تا با بنزین و شرایط اقلیمی ایران تطبیق داده شود. همچنین دیده می شود که بعضی از خودروها با شرایط آلایندگی بالاتر و با بنزین های با کیفیت تر تطابق داده شده اند. اما در کشور ما این شرایط وجود ندارد ، بنابراین می بینیم که خودرها در عملکرد دچار مشکل می شوند.

اول باید بیان کرد 206 های تیپ 2 از سال 82 تا 91 با دو تیپ ایسیو عرضه شده اند:

-از 82 تا 85 ایسیو ساژم اس2000 سه اِف یا سه ای. (Sagem S2000-3E , 3F)

-از 86 تا 91 ایسیو ولئو جِی34 مشهور به ولئو شیار دار  .(Valeo J34 )

ایرادات بارز

-کُپ کردن در حین شروع حرکت با دنده یک بخصوص در حالت روشن بودن کولر.

-مکث بین تعویض دنده یک و دو که گویی خودرو دیرتر از فشار پای راننده عکس العمل نشان میدهد.

-استارت سرد صبح، خودرو صبح ها با استارت زیادتری روشن می شود، درحالیکه یک خودروی انژکتوری باید صبح ها راحت روشن شود.

-تاخیر پدال گاز به گونه ای که راننده احساس می کند به آن مقداری که زیر پایش پدال گاز را فشار می دهد ، عکس العمل مشخصی دریافت نمی کند. و به اصطلاح ماشین خنگ است! (در ایسیو جی 34)

بعد از ریمپ چه نتایجی عاید من می شود؟

بعد از انجام فرایند ریمپ ایسیو تمام ایرادات مطرح شده در بالا برطرف می شود، تاخیر پدال گاز خودرو به کلی برطرف شده و خودرو برای شروع حرکت دچار واماندگی نمی شود. حتی با کولر روشن، و پس از کالیبراسیون با شرایط آب و هوایی شاهد افزایش شتاب و توان به همراه کاهش مصرف خواهید بود. در صورتیکه اهل رانندگی پرشتاب هستید بعد از این فرایند می توانید شاهد دورگیری سریع یکنواخت خودروی خود باشید. که می توان در هر دنده سریعتر به سرعت نهایی رسید. همچنین بصورت استاندارد تا 5 درجه از دمای روشن شدن فن کم می کنید تا عمر واشرسرسیلندر طولانی تر شود. هرچند باید دانست حفظ عمر واشر سرسیلندر به عهده دمای فن فقط نبوده و سلامت اجزای سیستم خنک کننده نظیر رادیاتور و واترپمپ نیز اهمیت بسزایی برخوردار است. در این استیج نهایتا می توان تا 5 اسب بخار موتور را در سر چرخ تقویت نمود.

در مرکز تیونینگ دکتر ریمپ برای اولین بار توانسته ایم در خودرو پژو 206 با ایسیو غرب استیل(MAW) کاتاف رگباری انجام شود.

مثل همیشه یادآور می شویم که با دانش قبلی  به دکترریمپ مراجعه کنید.