ساعت کاری: 9 الی 19 - جمعه ها تعطیل

ریمپ
خودرو خود را ریمپ کنید

دکتر ریمپ

در جا کار کردن خودرو به موتور آسیب میزند؟

در جا کار کردن خودرو به موتور آسیب میزند؟

در این مقاله قصد داریم این موضوع را که خودرو به مدت 10 دقیقه روشن بماند گرم شود و آماده حرکت باشد را به طور دقیق توضیح دهیم. که آیا این موضوع صحت دارد یا خیر؟ و در ادامه از معایب در جا کار کردن خودرو به مدت طولانی را توضیح خواهیم داد. شما میتوانید برای انجام تنظیم دقیق و رفع مشکلات خودرو خود و ریمپ ایسیو به طور تخصصی به ما اطمینان کنید و با ما در ارتباط باشید.

موتورهای امروزی از نوع سوخت تزریقی هستند که دارای یک سیستم «واحد کنترل موتور» یا «ایسیو» می باشند. و حتی در دمای زیر صفر درجه موتور را آماده حرکت می‌کند. در مقایسه با شروع حرکت، بیکار گذاشتن موتور هیچ کمکی به عملکرد بهتر موتور نخواهد کرد.

هنگام درجا کار کردن اتومبیل آلایندگی نیز بالا می‌رود و از آنجا که میزان سوخت اتومبیل‌های مختلف بین ۸۰۰ سی سی تا ۳ لیتر در ساعت بوده به این ترتیب از نظر اقتصادی توجیهی ندارد.  چنانچه خودروی خود را با عمل درجا کار کردن به گرم کردن وا دارید تنها موتور گرم شده و قطعات دیگر مثل چرخ‌ها و روانکاری‌های درون این سیستم‌ها گرمایشی احساس نمی‌کنند.

در ساعات ابتدایی روز بعد از روشن شدن خودرو با سرعت اندک و دنده‌های سنگین تایم کوتاهی به حرکت ادامه بدهید تا اتومبیل به خود برسد. در این صورت می‌توان اطمینان داشت که تمام سیستم‌های خودرو به شکل همزمان و یکدست با هم در حال گرم شدن و بهبود روانکاری و کارکرد می‌باشند.

آسیبی که این موضوع به موتور وارد می‌کند در هوای سرد و زمستانی بیشتر بوده و یکی از ضررهای پنهان درجا کار کردن خودرو در زمستان رقیق شدگی روغن موتور است. مشخص شده در جا کار کردن خودرو به هیچ عنوان «گرم شدن خودرو» نیست و باعث نفوذ سوخت به روغن و کاهش خواص روانکاری روغن و افزایش سایش می‌شود. علاوه بر این سوخت بیشتری هم به دلیل در جا کار کردن موتور به هدر خواهد رفت.

معایب و تاثیرات منفی درجاکارکردن خودرو

درجا کار کردن اتومبیل اثرات مختلفی روی قطعات ماشین می‌گذارد و سبب کاهش عمر این قطعات می‌گردد.

- افزایش بیش از حد دمای سیلندر

در شرایط روشن ماندن خودرو بدون حرکت میزان گردش هوا در کاپوت کمتر می‌شود در نتیجه حرارت سیلندر به شدت زیاد شده و آسیب به خودرو را به دنبال دارد.

 - آسیب به فن یا خنک کننده‌ها

درجا کار کردن اتومبیل افزایش دمای موتور را به دنبال داشته و این موضوع سبب افزاش فعالیت مداوم خنک کننده شده که در طولانی مدت سبب آسیب به فن یا خنک کننده‌ها می‌شود.

- مخلوط شدن بنزین و روغن

همه خودرو‌ها طوری طراحی شده اند که در موقع روشن بودن اتومبیل به میزان کافی اکسیژن با بنزین ترکیب گردد. ولی هنگامی که خودرو درجا کار کند این فرایند با اختلال روبرو شده چرا که میزان اکسیژن موردنیاز برای سوخت فراهم نمی‌شود. در نتیجه این اختلال کامل نشدن روند سوخت و باقی ماندن مقداری بنزین دراخل سیلندر می‌باشد. این بنزین از زیر رینگ‌ها به محفظه پایین سیلندر موتور اتومبیل وارد می‌شود و با روغن موتور مخلوط می‌گردد. به این ترتیب روغن که وظیفه روانکاری را بر عهده دارد عملکرد خوبی نخواهد داشت.

- آسیب به سیلندر از طریق گاز‌های اسیدی

روشن نگه داشتن خودرو بدون حرکت سبب می‌شود موقع سوخت بنزین، اکسیژن به اندازه کافی دریافت نکند و روند سوخت به خوبی صورت نگیرد. در نتیجه احتراق ناقص موجب تجمع آلاینده و گاز‌های اسیدی در سیلندر می‌شود. این مواد مضر آسیب به سیلندر و خوردگی قطعات فلزی درون موتور را به دنبال دارند.

- آسیب به اگزوز

درجا کار کردن اتومبیل، نسبت به زمانی که درحال حرکت است، آلاینده‌های بیشتری تولید نموده که این امر موجب استهلاک کاتالیزور‌های درون سیستم اگزوز خواهد شد.

معایب درجا کار کردن خودرو

- اختلال در سیستم برقی خودرو

هنگامی که خودرو درجا کار می‌کند سبب گرم شدن موتور و افزایش فعالیت خنک کننده می‌شود این مورد علاوه بر آسیب به فن‌ها در عملکرد سیستم برقی خودرو نیز اختلال ایجاد می‌کند.

- عدم تغییر کیلومتر خودرو

به طور کلی روشن ماندن خودرو کیلومترشمار را تغییر نمی‌دهد و از آنجا که سرویس خودرو در حالت معمول با توجه به کیلومتر طی شده خودرو صورت می‌گیرد در نتیجه ممکن است دیرتر برای سرویس خودرو اقدام شود. در حالی که با درجا کار کردن اتومبیل کارکرد موتور، تسمه ها، روغن، گریس و قطعاتی نظیر پمپ روغن و پمپ آب بیشتر شده که احتیاج به سرویس را ضروری می‌سازد.

ریمپ چیست؟

به تغییرات نرم افزاری خودرو ریمپ می گویند که این تغییرات شامل جداول سوخت، جرقه، گشتاور، لیمیتر ها و سنسورها می شود.

فرایند اصالح و بهینه سازی نرم افزار ایسیو یک خودرو در جهت رسیدن به یک نتیجه مشخص مانند:

· برای مثال افزایش توان و شتاب برای کسب نتیجه بهتر در مسابقات

·رفع رفتار های غیرمنطقی خودرو ( مثل ایراد تاخیر پدال که یک رفتار غیر منطقی محسوب می شود)

· مدیریت مصرف سوخت در جهت کاهش هزینه های نگهداری خودرو

· برطرف کردن اثر بنزین نامرغوب که موجب ناک زدن می شود

· تغییردر دمای فن خودرو

شما برای انجام ریمپ خودرو می توانید با دکتر ریمپ در تماس باشید. در مرکز تخصصی ما تمامی ریمپ با 2 سال ضمانت کتبی به مشتری داده میشود.