ساعت کاری: 9 الی 19 - جمعه ها تعطیل

ریمپ
خودرو خود را ریمپ کنید

دکتر ریمپ

ریمپ پژو

ریمپ پژو

هدف ما در این مقاله انتقال اطلاعات واضح درباره خودرو پژو 206 با تیپ های مختلف و 207، پژو پارس و پژو 405 میباشد که با انجام ریمپ آنها چه مزایایی برای دارندگان این خودرو خواهد داشت. همانطور که میدانید ما به واسطه شرکت در مسابقات اتومیبلرانی توانسته ایم از این تکنیک به بهترین وجه در خودرو های پژو و غیره استفاده کرده و افتخارات زیادی در این زمینه به دست بیاوریم.

ریمپ چیست؟

به تغییرات نرم افزاری خودرو ریمپ می گویند که این تغییرات شامل جداول سوخت، جرقه، گشتاور، لیمیتر ها و سنسورها می شود.

ایسیو، یک رایانه کوچک است که کارکرد موتور را کنترل می کند. سازندگان خودرو از طریق تنظیم نرم افزار ایسیو موتور را تنظیم می کنند. این کار به طور پیش فرض قبل از فرستادن وسیله نقلیه به بازار انجام میشود.

در تنظیمات نرم افزاری ایسیو باید شرایط آب و هوایی، قوانین و محدودیت ها و کیفیت متفاوت سوخت در نظر گرفته شود که این کار با ریمپ ایسیو امکان پذیر است. ریمپ می تواند خودرو را با شرایط آب و هوایی منطقه و کیفیت سوخت کشورهای مختلف سازگار کند، بنابراین بعد از ریمپ مصرف سوخت کاملا بهینه شده و کاهش خواهد داشت ، شتاب خودرو بهتر می شود و ناک هم رفع می گردد.

فرایند اصالح و بهینه سازی نرم افزار ایسیو یک خودرو در جهت رسیدن به یک نتیجه مشخص مانند:

·        برای مثال افزایش توان و شتاب برای کسب نتیجه بهتر در مسابقات

·        افزایش قدرت و توان خودرو مخصوصا در سر بالایی ها

·        رفع رفتار های غیرمنطقی خودرو ( مثل ایراد تاخیر پدال که یک رفتار غیر منطقی محسوب می شود)

·        مدیریت مصرف سوخت در جهت کاهش هزینه های نگهداری خودرو

·        برطرف کردن اثر بنزین نامرغوب که موجب ناک زدن می شود

·        تغییردر دمای فن خودرو

توضیحاتی در خصوص ریمپ 206 تیپ 2 و3 و مزایای ریمپ این خودرو

نکته اول: باگ های برنامه ایسیو یعنی چی؟

منظور از باگ ، ناهمخوانی شرایط برنامه ریزی ایسیو با شرایط آب وهوایی یا بنزین مورد استفاده در شرایط مقصد یا بازار مورد استفاده خودرو است. باید دانست که یک خودرو با در نظر گرفتن این شرایط ریمپ می شود تا با بنزین و شرایط اقلیمی ایران تطبیق داده شود. همچنین دیده می شود که بعضی از خودروها با شرایط آلایندگی بالاتر و با بنزین های با کیفیت تر تطابق داده شده اند. اما در کشور ما این شرایط وجود ندارد ، بنابراین می بینیم که خودرها در عملکرد دچار مشکل می شوند.

ایرادات بارز

-کُپ کردن در حین شروع حرکت با دنده یک بخصوص در حالت روشن بودن کولر.

-مکث بین تعویض دنده یک و دو که گویی خودرو دیرتر از فشار پای راننده عکس العمل نشان میدهد.

-استارت سرد صبح، خودرو صبح ها با استارت زیادتری روشن می شود، درحالیکه یک خودروی انژکتوری باید صبح ها راحت روشن شود.

-تاخیر پدال گاز به گونه ای که راننده احساس می کند به آن مقداری که زیر پایش پدال گاز را فشار می دهد ، عکس العمل مشخصی دریافت نمی کند. و به اصطلاح ماشین خنگ است! (در ایسیو جی 34)

بعد از ریمپ چه نتایجی عاید من می شود؟

بعد از انجام فرایند ریمپ ایسیو تمام ایرادات مطرح شده در بالا برطرف می شود، تاخیر پدال گاز خودرو به کلی برطرف شده و خودرو برای شروع حرکت دچار واماندگی نمی شود. حتی با کولر روشن، و پس از کالیبراسیون با شرایط آب و هوایی شاهد افزایش شتاب و توان به همراه کاهش مصرف خواهید بود. در صورتیکه اهل رانندگی پرشتاب هستید بعد از این فرایند می توانید شاهد دورگیری سریع یکنواخت خودروی خود باشید. که می توان در هر دنده سریعتر به سرعت نهایی رسید. همچنین بصورت استاندارد تا 5 درجه از دمای روشن شدن فن کم می کنید تا عمر واشرسرسیلندر طولانی تر شود. هرچند باید دانست حفظ عمر واشر سرسیلندر به عهده دمای فن فقط نبوده و سلامت اجزای سیستم خنک کننده نظیر رادیاتور و واترپمپ نیز اهمیت بسزایی برخوردار است. در این استیج نهایتا می توان تا 5 اسب بخار موتور را در سر چرخ تقویت نمود.

در مرکز تیونینگ دکتر ریمپ برای اولین بار توانسته ایم در خودرو پژو 206 با ایسیو غرب استیل(MAW) کاتاف رگباری انجام شود.

ریمپ 206 تیپ 5

پژو 206 تیپ 5 با ایسیو _(7.4.4) (7.4.5) (بوش ME17 ) (زیمنس) (easy u 2.5) قرب استبل( MAW)

قدرت موتور این خودرو 110 اسب بخارو6600  دور در دقیقه  می باشد، گشتاور آن حداکثر 147 نیوتن متر در 4000  دور در دقیقه می باشد. داشتن لوازم افتر مارکت مانند: میل سوپاپ ،هدرز،کیت مکش  در خودرو 206 تیپ5 پتانسیل آن در کنار ریمپ را در ایسیو tu5 برای تقویت موتوری(تیونینگ) بیشتر کرده است. ایسیو (7.4.5) از لحاظ ریمپ توانایی نرم افزاری بهتر و بیشتری نصبت به 7.4.4 را دارد که خیلیا این اشتباه را میکنند. حال ریمپ انجام شده در ایسیو های مختلف در این خودرو مورد بررسی قرار داده و تغییرات آن را بیان خواهیم کرد.

افزایش گشتاور و قدرت خوردو 10 تا 15 درصد که بستگی به ایسیو ها نصب شده بر روی خودرو دارد.

از بین بردن محدودیت سرعت.

افزایش کاتاف رگباری برای انواع ایسیوها به جز ایسیو (Easy u 2.5)

از بین بردن کپ و تاخیر دریچه گاز مخصوصا موقعه حرکت اولیه.

کم کردن دمای موتور و اصلاح دمای فن موتور.

حذف سنسور اکسیژن دوم برای رفع ایراد کاتالیست.

اصلاح استارت سرد مخصوصا در صبح های سرد و رفع کپ اولیه.

رفع تاخیر پدال گاز  توسط جداول مربوط به پدال گاز و دریچه گاز.

کاهش مصرف سوخت

ریمپ دکتر ریمپ برای خودرو های که لوازم افتر مارکت نصب شده دارند و تغیراتی که ایجاد شده است به شرح زیر می باشد.

افزایش کاتاف تا 7500 دور اما امکان بیشتر شدن آن میباشد اما باید به یاد داشته باشید که افزای آن بدون راندوان حجمی هیچ تاثیری در توان خروجی آن ندارد.

نصب میل سوپاپ باعث به هم خوردن دور آرام موتور شده که لرزش آن را بیشتر میکند دکتر ریمپ با علم تخصصی خود در ریمپ. انواع خودرو های مسابقه ای توانسته با تغییرات در جداول دور آرام و مشکلات پیش آمده را رفع کند.

امکان اصلاح در تاخیر دریچه گاز و به حداگثر رساندن توان و گشتاور موتور.

در مرکز تیونینگ دکتر ریمپ برای اولین بار توانسته ایم در خودرو پژو 206 با ایسیو غرب استیل(MAW) کاتاف رگباری انجام شود.

ریمپ 206 تیپ 6

ایسیو به کار رفته در این خودرو از نوع بوش ME7.4.4 وME7.4.5 در مدل های فرانسوی و در مدل های ایرانیزه از نوع کنتیننتال Easy U2.5  می باشد. در مقالات قبل در مورد خودرو 206 تیپ های 2و3 و تیپ 5 گفته ایم که چه تغییراتی کرده اند.

حجم موتور این خودرو 1587 که با تنفس طبیعی ساخته شده که انتقال نیرو به وسیله دیفرانسیل جلو منتقل شده است. حداکثر قدرت 110 اسب بخار در 5800 دور در دقیقه و حداکثز گشتاور 142 نیوتن متر در 4000 دور در دقیقه است. شتاب صفر تا صد این خودرو فرانسوی 11.4 است که با حداکثر سرعت 190 کیلومتر در ساعت است. مصرف سوخت ترکیبی 7.3 که با استاندار آلایندگی یورو 4 تولید شده و روانه بازار ایران شده است.

تجهیزات و امکانات این خودرو شامل ترمز ضد قفل ABS و EBD و EBA چهاركاناله - ترمز جلو ديسكي خنك شونده - ترمز عقب دیسکی می باشد.

مزایا ریمپ 206 تیپ 6

·        افزایش شتاب به صورت کاملا چشم گیر

·        افزایش توان خودرو تا 10% مخصوصا در سر بالایی ها و موقع روشن بودن کولر

·        افزایش گشتاور تا 15%

·        افزایش کاتاف برای انواع ایسیوها

·        حذف سنسور اکسیژن دوم

·        رفع تاخیر پدال گاز

·        کم کردن دمای موتور و اصلاح دمای فن

·        کاهش مصرف سوخت

·        از بین بردن کپ خودرو مخصوصا موقع حرکت اولیه

·        رفع تاخیر گیربکس در معکوس کشیدن

·        بهبود در تعویض دنده

برای تیونینگ این خودرو و خودرو های دیگر با لوازم افتر مارکت مانند: هدرز،کیت مکش میل سوپاپ و... میتوانید، راندمان بسیار خوبی تا 15% بدون افزایش مصرف سوخت گرفت. در تقویت موتور بیشتر افراد از بنزین با اکتان بالا استفاده میکنند که به قدرت و گشتاور موتور تاثیر مثبتی میگذارد.

در مرکز تخصصی ما تیونینگ خودرو انجام میشود و تمامی لوازم افتر مارکت با بهترین کیفیت در اختیار مشتری قرار داده میشود. و انجام فرایند ریمپ خودرو با 2 سال ضمانت کتبی انجام میشود که بعد از تست توسط مشتری و رضایت، وجه دریافت خواهد شد.

ریمپ 206 صندوق دار

نوع موتور این خودرو tu5 بوده که حجم موتور مدل v8 , v9  را در این مقاله مورد بررسی قرار میدهیم.

حجم موتور این خودرو 1587 سی سی بوده که تعداد سوپاپ های موجود در این خودرو 16 می باشد. حداکثر توان موتور این خودرو 105تا 110 اسب بخار در 5800 دور در دقیقه است. حداکثر گشتاور 142 نیوتن متر در 4000 دور در دقیقه در خودرو های بنزینی و 125 نیوتن متر در خودرو های گازسوز می باشد.

حداکثر سرعت در v8 193 کیلومتر در ساعت و در v9 189 کیلومتر در ساعت است که با ریمپ خودرو 10 تا 15% افزایش پیدا خواهد کرد.

ریمپ استاندارد در این خودرو با تغییرات در جداول سوخت، اکسیژن، دریچه گاز و... به صورتی انجام میشود بدون این که مصرف سوخت افزایش پیدا کند  بتوانیم به حداکثر توان و گشتاور و بهترین راندمان این خودرو دست پیدا کنیم. ریمپ این خودرو هم مانند تیپ 5 میباشد که در مقالات مربوطه توضیح کامل داده شده است.در ادامه از مزایا این فرایند برای این خودرو خواهیم گفت.

افزایش شتاب به صورت کاملا چشم گیر، افزایش توان خودرو تا 10% مخصوصا در سر بالایی ها و موقع روشن بودن کولر، افزایش گشتاور تا 15%، افزایش کاتاف برای انواع ایسیوها، حذف سنسور اکسیژن دوم، رفع تاخیر پدال گاز، کم کردن دمای موتور و اصلاح دمای فن، کاهش مصرف سوخت، از بین بردن کپ خودرو مخصوصا موقع حرکت اولیه،  رفع تاخیر گیربکس در معکوس کشیدن، بهبود در تعویض دنده

ریمپ 207

خودرو پژو 207 به دلیل توانایی دینامیکی بالا، قدرت موتور بالا، مصرف آلایندگی پایین، یکی از بهترین خودرو ها در میان جوانان می باشد. این خودرو با توجه به نوع جاده ها و سوخت موجود در ایران و آب و هوای مختلف شهر ها ساخته شده است. دکتر ریمپ در این مقاله از مزایای ریمپ ایسیو 207 می گویید حال از موتور و توانایی این خودرو در حالت استاندارد خواهیم گفت.

مصرف آلایندگی پایین موتورTU5 با وجود بالا بودن قدرت موتور آن از امتیاز این خودرو می باشد. قدرت موتور آن 105 اسب بخار در 5800 دور در دقیقه است. مصرف سوخت 7 لیتر در 100 کیلومتر است و حداکثر سرعت 190 کیلومتر می باشد که با انجام کار قابل اصلاح و محدودیت آن بر داشته می شود. صفر تا 100 تقریبا 12 ثانیه و در حالت اتوماتیک 13 ثانیه است که با ریمپ قابل تغییر می باشد. تعویض دنده در خودرو های اتوماتیک قابل رضایت مشتری نمی باشد و دیگر مشکل خودرو های اتوماتیک مصرف آلایندگی آن است که دکتر ریمپ با علم ریمپ خودرو و تخصص در برنامه نویسی درست توانسته است تمام این مشکلات را حل کند.

ایسیو های مختلفی بر روی این خودرو نصب و وارد بازار شده است مانند:  ME17 _ easy u 2.5 _ 7.4.5 _ دکتر ریمپ توانایی ریمپ تمام ایسیو ها را دارد. و انجام این کار تمامی خودرو ها با ضمانت 2 ساله برخوردار است و بعد از انجام کار توسط مشتری قابل تست بوده و در صورت رضایت پول پرداخت میشود. در غیر این صورت برنامه ایسیو به حالت استاندارد (کارخانه) بر گردانده می شود.

در مرکز تخصصی ما تیونینگ خودرو انجام میشود و تمامی لوازم افتر مارکت با بهترین کیفیت در اختیار مشتری قرار داده میشود. و انجام فرایند ریمپ خودرو با 2 سال ضمانت کتبی انجام میشود که بعد از تست توسط مشتری و رضایت، وجه دریافت خواهد شد.

مزایای ریمپ این خودرو مانند:

کاهش دمای فن خودرو، از بین بردن محدودیت سرعت (افزایش شتاب)، افزایش کاتاف (برداشتن محدودیت دور موتور)،حذف سنسور اکسیژن دوم،بر طرف کردن کپ بین دنده ها، کاهش مصرف آلایندگی، از بین بردن کپ اولیه خودرو، از بین بردن کپ و تاخیر دریچه گاز.

ریمپ 405

خودرو پژو 405 با 3 مدل وارد بازار شد 405 GLX)  (جی ال ایکس)( (GLX(دو گانه سوز) ) (پزو SLX). از نظر فنی GLX و مدل دو گانه سوز با هم تفاوتی ندارند. پژو405 SLX  405 GLX , از نظر نمای داخلی و خارجی تغیراتی کرده و وارد بازار شد. موتور 16 سوپایه TU5 با قدرت 108 اسب بخار مشخصه های پژو 405 SLX است که باعث شده مصرف سوخت کمتری نسبت به مدل پژو 405 GLX  داشته باشد. اما نکات منفی هم دارد که می توان به طراحی بد بدنه و استفاده از مواد بی کیفیت در داخل کابین اشاره کرد.

از معایب این خودرو می توان به قطعات جانبی موتور بنزین و یا کویل در مدل های جدید پژو 405، نسبت به گذشته بیشتر خراب می شوندمیتوان اشاره کرد.

در مدل های جدید پژو 405 که حتی بسیار کم کارکرد هم هستند، خطاهای مختلفی در ECU آنها مشاهده می شود که بعضاً با دیاگ هم مشکل حل نمی شود و باید حتماً یک سنسور و یا قطعه تعویض شود تا خطا رفع شود که این کار هزینه بر است.

در مدل های پایین پژو 405 با ضعف کوئل مواجه هستیم به گونه ای که اگر چند قطعه برقی همزمان روشن باشند برق خودرو ضعیف می شود و ماشین دور نمی گیرد.

ضریب گیربکس مناسب این خودرو نیست و موتور فشار بالایی را تحمل می کند.

قدرت ترمزگیری در تیب GLX به دلیل ترمزهای کاسه ای قدیمی و ناکارآمد در محور عقب، چندان دلچسب نیست.ف سوختش بالاست و خودرویی پر مصرف محسوب می شود.

در این تیپ خودرو مصرف سوختش بالاست و خودرویی پر مصرف محسوب می شود که با ریمپ 405 این ایرادات از بین خواهد رفت.

در تیپ SLX موتور این تیپ گشتاور کمتری نسبت به تیپ GLX دارد.

دسته موتورها در این تیپ کمی ضعیف هستند.

سر و صدای زیاد موتور خودرو ازار دهنده است.

اگر مشکلات گیربکس و ایرادات برقی پیدا کند یا روغن ریزی داشته باشد یا اینکه به طور کلی موتور این تیپ اگر دچار نقص شود خرج زیادی را بر روی دست مالک خود باقی می گذارد.

ایسیو های که در این خودرو استفاده شده است ایسسیو ساژم ، ایسیو زیمنس M7.4.4  و اسیو زیمنس و ایسیو SSAT می باشد. مزایای ریمپ این خودرو هم مانند خودرو های 206 و 207 میباشد.

ریمپ پژو پارس ای ال ایکس و ال ایکس

خودرو پژو پارس ELX , LX  فیس لیفت خودرو 405 می باشد که سال 1397 وارد بازار شد.  حجم موتور پژو پارس 1761 ELX  سی سی و پژو LX 1600 سی سی و 110  اسب بخار در 5500 دور در دقیقه می باشد. حداکثرگشتاور 155 نیوتن متر در 4250 دور در دقیقه و شتاب اولیه ( صفر تا صد) 9 ثانیه می باشد. آلایندگی این خودرو یورو 3 است مصرف سوخت 8.1 لیتر در هر صد کیلومتر می باشد.

ایسیو های مختلفی بر روی این خودرو نصب شده است مانند: ایسیو ساژم S2000 در سالهای 82 تا 86،زیمنس ایسیو در سالهای 86 تا 92 بوده است. ایسیو ولئو و بوش M 7.4.4 در سالهای 87 تا 92 وارد بازار شد و همچنین ایسیو زیمنس و ایسیو SSAT که از نوع آلایندگی یورو 4 که در سال های 93 وارد بازار شدند.

مزایای ریمپ خودرو پژو پارس و تغیرات ایجاد شده توسط دکتر ریمپ

·        10 درصد افرایش قدرت موتور و گشتاور .

·        افزایش شتاب  اولیه و ثانویه توسط جداول گشتاور جرقه زنی و پاشش سوخت.

·        از بین رفتن کامل کپ و تاخیر دریچه گاز در انواع دریچه گاز برقی.

·        کم کردن دمای موتور در موتور های TU5 و سازش دمای فن در وضعیت دور کند و دور تند و در وضعیت خاموش .

·        از بین بردن مشکل دنده مرده خودرو پارس.

·        افزودن کات اف درایسیو های SSAT در سطح ایمن.

·        کاهش مصرف سوخت و مطابقت دادن بنزین معمولی و سوپر که باعث از بین رفتن ایراد ناک و سوخت ناقص با ریمپ پارس شده است.

ریمپ پژو پارس

معرفی ایسوهای موتورXU7 و نکات ریمپ ایسیو آن:

( ایسو ساژم SL96(سال ۸۰تا ۸۲)) ایسیو ساژم S2000(سال ۸۲ تا ۸۶)) ایسیو زیمنس (سال ۸۶ تا ۹۲)) ایسیو ولئو S2000 (سال ۸۷ تا ۹۲)) ایسیو بوش M 7.4.4 (سال ۸۷ تا ۹۱) (ایسیو زیمنس یورو۴ ( از سال ۹۳) ( ایسیو S.SAT یورو۴ (از سال ۹۳)

ایسیو ساژم دستگاه دیاگ فابریک کارخانه بطور دستی قابل ریمپ می باشند. ایسیو S2000  و ایسیو زیمنس ، ایسیو ولئو و ایسیو بوش به شیوه ای خاصی قابل ریمپ شدن می باشند. این ایسیو های ایرادات منحصر به فرد خود را دارند مانند مصرف سوخت بالا ، کله زدن در حین برداشتن پا از پدال گاز، خفه گاز خوردن یا با خفگی دور گرفتن، بالا بودن دمای روشن شدن فن که بشدت برای سلامت سرسیلندر ضرر دارد، صدای ناک در حین شتابگیری.

اما ایسیو های زیمنس و S.SAT با رعایت آلایندگی یورو 4 نتیجه این کالیبراسیون غلط، ضعیف شدن بیشتر موتور است. که در عین حال باید دود تولید شده را از یک کاتالیست بلندتر عبور دهد. تا این استاندارد را پاس کند. به همین دلیل مصرف بیشتر شده و خودرو راه نمیرود.

معرفی ایسیوهای پژو پارس با موتور TU5:

 ایسیو بوش ME 7.4.4(از سال ۹۰ تا ۹۵)) ( ایسیو زیمنس (از ۹۲ ) ( ایسیو بوش ME 17 (از ۹۶)

مزایای ریمپ خودرو پژو پارس و تغییرات ایجاد شده در این خودرو:

·        10 درصد افرایش قدرت موتور و گشتاور .

·        افزایش شتاب  اولیه و ثانویه توسط جداول گشتاور جرقه زنی و پاشش سوخت.

·        از بین رفتن کامل کپ و تاخیر دریچه گاز در انواع دریچه گاز برقی.

·        کم کردن دمای موتور در موتور های TU5 و سازش دمای فن در وضعیت دور کند و دور تند و در وضعیت خاموش .

·        از بین بردن مشکل دنده مرده خودرو پارس.

·        افزودن کات اف درایسیو های SSAT در سطح ایمن.

·        کاهش مصرف سوخت و مطابقت دادن بنزین معمولی و سوپر که باعث از بین رفتن ایراد ناک و سوخت ناقص.